FAMMU/FAPA podała, że w ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 208,1 punktu, i był o 2,19 proc. niszy niż w analogicznym okresie 2012 roku kiedy to znalazł się na poziomie 212,8 punktu. Indeks ten był o niespełna 2,6% wyższy niż w styczniu 2014 r.
Zaobserwowana zwyżka jest efektem niemal 3% wzrostu cen przetworów mlecznych przy 6,2% zwyżce cen cukru, niespełna 5% zwyżce cen olejów roślinnych i 3,6% zwyżce cen zbóż, podczas gdy ceny mięs nieznacznie spadły. Średnia wartość indeksu cen żywności FAO za 2 miesiące bieżącego roku była o 3,4% niższa niż w analogicznym okresie 2013 r. i osiągnęła poziom 205,5 punktu.
Indeks cen przetworów mlecznych FAO w lutym osiągnął pułap o 2,89% większy w stosunku do jego poziomu ze stycznia, wynosił 275,4 punktu, co było nowym rekordem w historii notowań FAO. Poprzedni rekord miał miejsce w listopadzie 2007 roku, kiedy indeks ten osiągnął wartość 271,7 punktu.
Na taki stan rzeczy wpływa utrzymujący się silny popyt na wszystkie przetwory mleczne, szczególnie z krajów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu (szczególnie na mleko w proszku) i z Rosji (głównie na masło). Zwyżki napędza dodatkowo ograniczona podaż. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była w drugim miesiącu 2014 roku na poziomie o 31,3% wyższym niż w analogicznym okresie 2013 r. Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze dwa miesiące 2014 roku osiągnęła poziom 271,52 punktu i była o niespełna 30% wyższa niż w analogicznym okresie 2013 roku.
Obserwowana w ubiegłym miesiącu ponad 6% zwyżka cen cukru wynika głównie z większych obaw o zmniejszone zbiory w Brazylii z powodu suszy oraz z ostatnich prognoz wskazujących na potencjalny spadek produkcji w Indiach. 4,9% zwyżka cen olejów roślinnych spowodowana była głównie przez wzrosty cen oleju palmowego i sojowego. W przypadku oleju palmowego zwyżki nastąpiły w związku z obawami o efekty suszy w niektórych głównych obszarach produkcji w Azji Południowo-Wschodniej przy utrzymującym się silnym popycie, natomiast notowania cen oleju sojowego rosły w wyniku niekorzystnej pogody w Ameryce Południowej.
Minimalna, 0,5% zniżka indeksu cen mięsa nastąpiła na skutek niższych kosztów pasz, które przełożyły się na spadki cen drobiu i wieprzowiny, podczas gdy ceny wołowiny były stabilne, a baranina nieznacznie podrożała. 3,6% wzrost indeksu cen zbóż (najsilniejszy od lipca 2012 roku) odzwierciedla głównie obawy o uprawy pszenicy w USA, a także silny popyt i wysokie ceny ryżu japońskiego.
Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu - przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.
9479813
1