Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przetwórstwo mleka: rusza eksport do krajów unijnych

17 maja 2004

Mleczarnie kupują coraz więcej mleka, choć dostawców jest mniej niż w ubiegłym roku. Ceny, zarówno w skupie, jak i w sklepach idą stopniowo w górę i tak już pewnie pozostanie przez dłuższy czas.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem skupujemy więcej mleka, choć w tym roku ubyło nam kilkunastu dostawców, którzy nie spełnili norm weterynaryjnych - twierdzi Tadeusz Walczak, prezes Toruńskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Chcą się wykazać skup mleka rośnie nawet w Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku, choć ubyło jej ponad dwustu rolników, którzy w porę nie dostosowali gospodarstw do unijnych wymogów weterynaryjnych. Zdaniem prezesa Walczaka, wzrost skupu wiąże się przede wszystkim z tym, że wielu dostawców zamierza ubiegać się o kwotę mleczną z rezerwy.

- Rolnicy wiedzą, że muszą wykazać się zwiększoną produkcją mleka, więc dbają o lepszą wydajność i rozbudowują stada - mówi prezes TSM. - W związku z tym za jałowice kupujący muszą płacić coraz więcej.

Więcej za opakowania Ceny skupu mleka w województwie kujawsko-pomorskim wahają się od 75 do 86 gr za litr i w najbliższym czasie zapewne wzrosną. - Wiele zależy od sprzedaży naszych artykułów - twierdzi Walczak.

- Jeśli masło podrożeje choćby o złotówkę na kilogramie, to więcej będziemy mogli zapłacić rolnikom. Masło może w najbliższych trzech, czterech tygodniach podrożeć najbardziej, nawet o 20 procent. Nie bez znaczenia na kształtowanie się cen w sklepach mają też podwyżki cen materiałów potrzebnych do produkcji wyrobów mleczarskich, między innymi opakowań sprowadzanych ze strefy euro.

Drożeje też wsad owocowy do jogurtów i transport (benzyna). Proszek do Niemiec Na wysokich notowaniach euro zarobią spółdzielnie, które już mogą eksportować swoje wyroby i mają dokąd je sprzedać.

W większości mleczarni na razie trwają rozmowy z potencjalnymi kontrahentami z Unii Europejskiej, zaś w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Inowrocławiu już przygotowują się do eksportu. W przyszłym tygodniu do Niemiec wyjedzie stąd masło i mleko w proszku.

- Będzie to partia wielkości tygodniowej produkcji - mówi Adam Owczarz, prezes spółdzielni. Wyrobami z Inowrocławia zainteresowani są też kontrahenci z Holandii, Włoch i Francji. Pytają głównie o śmietanę i mleko zagęszczone.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę