Sposobem na oszustwa przy wykorzystywaniu środków UE dla rolnictwa ma być wymiana informacji między agencjami płatniczymi.
Agencja Rynku Rolnego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przekazywały sobie dane o dłużnikach z tytułu nienależnie lub nadmiernie pobranych środków przeznaczonych na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. Zasady współpracy między obu agencjami płatniczymi reguluje obowiązujące od 29 października rozporządzenie ministra rolnictwa.
-Wymiana informacji jest w tym przypadku konieczna, bo beneficjenci z sektora rolno-spożywczego mogą uzyskać z jednego źródła wsparcie na różne dziedziny, znajdujące się w kompetencjach albo ARR, albo ARiMR - wyjaśnia Radosław Iwański, rzecznik Agencji Rynku Rolnego.
Za weryfikację płatności z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej odpowiadają nie tylko specjalne komórki w obu agencjach, ale również Biuro Międzynarodowych Relacji Skarbowych w Ministerstwie Finansów, Biuro Inspekcji Wydatków Interwencyjnych w Ministerstwie Rolnictwa, Departament Kontroli Celnej MF i Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Unia Europejska przeznacza rocznie na Wspólną Politykę Rolną ponad 43 mld EURO, czyli blisko połowę budżetu. Wykorzystywane są one m.in. na: podtrzymywanie cen rynkowych, ograniczenia ilościowe w produkcji i bezpośrednie podtrzymywanie dochodów producentów rolnych. Każdy kraj członkowski musi informować Brukselę o wykryciu nieprawidłowości w płatnościach rolnych przekraczających 4 tys. EURO.
-W Agencji Rynku Rolnego powstała już księga dłużników, ale jest ona na razie pusta. Być może pierwsi kandydaci pojawią się przy okazji rozpoczynającego się 1 listopada skupu interwencyjnego zbóż - mówi Radosław Iwański.