OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Przekręty przy zezwoleniach

15 stycznia 2004

Samorządowcy na Mazowszu łamią prawo - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Ponad połowa wydanych przez nich decyzji, zezwalających na budowę hipermarketów została podjęta z naruszeniem przepisów.

Zezwolenia wydawane są w pośpiechu, bez wymaganych dokumentów, a to - zdaniem NIK-u - stwarza podejrzenie o korupcję. Kontrolerzy wymieniają np. urzędników z byłych warszawskich gmin - Targówek, Włochy i Centrum oraz samorządowców z Jabłonnej, Piaseczna, Legionowa, Płocka i Ostrołęki.

Według NIK, samorządowcy wydają zgody na budowy dopiero po rozpoczęciu prac lub bez wszystkich wymaganych dokumentów. Zdarza się też tak, że centrum handlowe powstaje na działce rolnej, a w trakcie prac działka zmienia się w budowlaną.

Ktoś więc bierze za to pieniądze. Np. w gminie Centrum, która sprzedała grunty pewnej spółce, zapisano w umowie, iż wartość gruntu zostanie ustalona na podstawie wyceny przeprowadzonej kilka lat wcześniej. Spółka zaoszczędziła więc sporo pieniędzy, bo ceny znacznie wzrosły, nawet o 100 procent.

Z sondażu Komisji Europejskiej wynika, że aż 85 procent Polaków boi się korupcji.


POWIĄZANE

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) alarmuje: Bruksela finali...

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę