OPOLAGRA_2025

Przejściowe wsparcie krajowe

5 stycznia 2016
Rada Ministrów  15 stycznia przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Wprowadzone zmiany wynikają z podjęcia przez Polskę decyzji o skorzystaniu z możliwości stosowania tzw. przejściowego wsparcia krajowego na podstawie art. 133a rozporządzenia nr 73/2009.

Zgodnie z przepisami unijnymi, nowe państwa członkowskie stosujące system jednolitej płatności obszarowej mają możliwość przyznawania przejściowego wsparcia krajowego za 2013 r. Przejściowe wsparcie krajowe może zostać przyznane rolnikom z sektorów, dla których w roku 2012 zatwierdzono krajowe płatności uzupełniające, a warunki przyznawania wsparcia są identyczne z warunkami przyznawania krajowych płatności uzupełniających na rok 2012.
Jak informuje resort rolnictwa projekt ustawy przewiduje wprowadzenie podstaw prawnych dla przyznania przejściowego wsparcia krajowego za 2013 r. w Polsce. Wsparcie to będzie realizowane w następujących sektorach: sektor I (który obejmuje m. in. zboża, rośliny oleiste, wysokobiałkowe i motylkowate), sektor upraw paszowych na trwałych użytkach zielonych (sektor, w którym stosowano tzw. płatność zwierzęcą), sektor chmielu, sektor skrobi ziemniaczanej, sektor tytoniu.
W ocenie MR i RW dzięki wprowadzeniu przejściowego wsparcia krajowego w odniesieniu do roku 2013 utrzymana zostanie ciągłość w zakresie realizacji płatności krajowych do wymienionych wyżej sektorów.


POWIĄZANE

Uroczystość odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie w obecnośc...

W świecie napięć geopolitycznych, cyfrowych walut i rosnącej niepewności, decyzj...

Wczoraj tj. 11.06.2025 roku przed budynkiem ministerstwa rolnictwa odbyła się ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę