Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Przegląd WRP – rozbieżne oceny

5 marca 2008
Jak informuje FAMMU/FAPA dyskusje ministrów rolnictwa nad propozycjami KE w ramach przeglądu - oceny - Wspólnej Polityki Rolnej (Health Check) wskazują nadal na znaczne rozbieżności. Największy sprzeciw budzi zamiar Komisji dotyczący wprowadzenia górnego limitu płatności bezpośrednich dla gospodarstw wielkoobszarowych. Na ostatnim posiedzeniu Rady Rolnej UE w opozycji do tej propozycji było sześć krajów członkowskich: Niemcy, Wielka Brytania, Rumunia, Bułgaria, Węgry i Republika Czech. Wszystkie te delegacje były zdania, że konsekwencją takiej zmiany będzie sztuczne dzielenie gospodarstw. Niektóre kraje (m.in. Grecja i Cypr) opowiadają się również przeciw podniesieniu dolnego limitu wypłat.
Wielu ministrom nie podobała się koncepcja stopniowego zwiększenia stopnia obligatoryjnej modulacji - z obecnych 5% do 13% do 2013 r. Oznacza to przesunięcie większych środków z I filara WPR na II filar (rozwój obszarów wiejskich). Jak skalkulował przedstawiciel Niemiec, dla niemieckiego rolnictwa oznaczałoby to cięcia płatności bezpośrednich w wysokości 351 mln euro.
Zdania ministrów są także podzielone w kwestii całkowitego odejścia od płatności częściowo związanych z produkcją (partial coupling). Delegacje Wielkiej Brytanii i Szwecji stoją na stanowisku, iż należy dążyć do jak najszybszego całkowitego oddzielenia płatności od produkcji (full decoupling). Z kolei Finlandia i Austria opowiadają się za pozostawieniem płatności częściowo związanych z produkcją dla krów mamek, a Hiszpania, Włochy i Bułgaria są za kontynuacją częściowego oddzielenia dopłat bezpośrednich od produkcji w sektorze tytoniowym.
Większa zgodność wśród ministrów występuje w przypadku strategii dotyczącej "miękkiego lądowania" dla zakończenia systemu kwot mlecznych w 2015 r.
Delegaci w większości opowiadali się za uproszczeniem WPR. Ministrowie z Niemiec, Cypru, Francji i Polski nalegali zwłaszcza na zmiany w zasadzie współzależności.
Propozycje legislacyjne Komisji, w ramach przeglądu WPR, powinny ukazać się w dniu 20 maja br.



POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę