biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Przegląd WRP – rozbieżne oceny

5 marca 2008
Jak informuje FAMMU/FAPA dyskusje ministrów rolnictwa nad propozycjami KE w ramach przeglądu - oceny - Wspólnej Polityki Rolnej (Health Check) wskazują nadal na znaczne rozbieżności. Największy sprzeciw budzi zamiar Komisji dotyczący wprowadzenia górnego limitu płatności bezpośrednich dla gospodarstw wielkoobszarowych. Na ostatnim posiedzeniu Rady Rolnej UE w opozycji do tej propozycji było sześć krajów członkowskich: Niemcy, Wielka Brytania, Rumunia, Bułgaria, Węgry i Republika Czech. Wszystkie te delegacje były zdania, że konsekwencją takiej zmiany będzie sztuczne dzielenie gospodarstw. Niektóre kraje (m.in. Grecja i Cypr) opowiadają się również przeciw podniesieniu dolnego limitu wypłat.
Wielu ministrom nie podobała się koncepcja stopniowego zwiększenia stopnia obligatoryjnej modulacji - z obecnych 5% do 13% do 2013 r. Oznacza to przesunięcie większych środków z I filara WPR na II filar (rozwój obszarów wiejskich). Jak skalkulował przedstawiciel Niemiec, dla niemieckiego rolnictwa oznaczałoby to cięcia płatności bezpośrednich w wysokości 351 mln euro.
Zdania ministrów są także podzielone w kwestii całkowitego odejścia od płatności częściowo związanych z produkcją (partial coupling). Delegacje Wielkiej Brytanii i Szwecji stoją na stanowisku, iż należy dążyć do jak najszybszego całkowitego oddzielenia płatności od produkcji (full decoupling). Z kolei Finlandia i Austria opowiadają się za pozostawieniem płatności częściowo związanych z produkcją dla krów mamek, a Hiszpania, Włochy i Bułgaria są za kontynuacją częściowego oddzielenia dopłat bezpośrednich od produkcji w sektorze tytoniowym.
Większa zgodność wśród ministrów występuje w przypadku strategii dotyczącej "miękkiego lądowania" dla zakończenia systemu kwot mlecznych w 2015 r.
Delegaci w większości opowiadali się za uproszczeniem WPR. Ministrowie z Niemiec, Cypru, Francji i Polski nalegali zwłaszcza na zmiany w zasadzie współzależności.
Propozycje legislacyjne Komisji, w ramach przeglądu WPR, powinny ukazać się w dniu 20 maja br.



POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę