Wynika z badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" (PKPP) zaprezentowanych na wtorkowej konferencji prasowej.
Pozostali uczestnicy badania uważali, że trudno o jednoznaczną odpowiedź.
Zdaniem przedsiębiorców poważną przeszkodą w staraniach o środki unijne jest brak rzetelnej informacji na ich temat. Takiego zdania - według badania PKPP - jest 49 proc. właścicieli mikroprzedsiębiorstw, 42 proc. właścicieli małych przedsiębiorstw i 32,5 proc. średnich przedsiębiorców.
Pozytywne zdanie na temat rzetelności informacji wyraża 22 proc. mikroprzedsiębiorców, 28 proc. małych przedsiębiorców i 37 proc. średnich przedsiębiorców.
Ponad 40 proc. przedsiębiorców ocenia, że przyczyną wysokiego odsetka odrzucanych wniosków o dofinansowanie z funduszy unijnych jest brak wiarygodnej i jednoznacznej informacji o zasadach wypełniania wniosków.
Większość przedsiębiorców ocenia, że informacje na temat funduszy unijnych koncentrują się na możliwości skorzystania z nich, a nie na sprawach merytorycznych.
Według dyrektora Departamentu Eksperckiego PKPP Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, przedsiębiorcy nie mają też dostatecznych informacji na temat procedur oceny złożonych wniosków, co powoduje, że w ich opinii procedury są nieprzejrzyste.
To budzi nieufność, która może spowodować, że przedsiębiorcy w pewnym momencie zrezygnują z ubiegania się o fundusze unijne – powiedziała Starczewska-Krzysztoszek.
Ekspert ds. funduszy unijnych Artur Bartoszewicz powiedział, że PKPP proponuje zinformatyzowanie działalność telefonicznych Punktów Informacyjnych. Ciężko się do nich dodzwonić, a pracujące tam osoby nie mają dostępu do informacji o złożonych wnioskach, co wydłuża czas oczekiwania na odpowiedź.
Dodatkowo - zdaniem Bartoszewicza - należy poprawić jakość korespondencji z przedsiębiorcami. Powinna ona nie tylko zawierać wykaz błędów, ale także doradzać, jak ich uniknąć – powiedział ekspert PKPP.