biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Przedsiębiorcy zrezygnują z unijnych funduszy?

10 sierpnia 2005
Tylko 16 proc. przedsiębiorców uważa, że dostęp do funduszy strukturalnych jest łatwy. Odmiennego zdania jest 31 proc. przedsiębiorców.

Wynika z badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" (PKPP) zaprezentowanych na wtorkowej konferencji prasowej.

Pozostali uczestnicy badania uważali, że trudno o jednoznaczną odpowiedź.

Zdaniem przedsiębiorców poważną przeszkodą w staraniach o środki unijne jest brak rzetelnej informacji na ich temat. Takiego zdania - według badania PKPP - jest 49 proc. właścicieli mikroprzedsiębiorstw, 42 proc. właścicieli małych przedsiębiorstw i 32,5 proc. średnich przedsiębiorców.

Pozytywne zdanie na temat rzetelności informacji wyraża 22 proc. mikroprzedsiębiorców, 28 proc. małych przedsiębiorców i 37 proc. średnich przedsiębiorców.

Ponad 40 proc. przedsiębiorców ocenia, że przyczyną wysokiego odsetka odrzucanych wniosków o dofinansowanie z funduszy unijnych jest brak wiarygodnej i jednoznacznej informacji o zasadach wypełniania wniosków.

Większość przedsiębiorców ocenia, że informacje na temat funduszy unijnych koncentrują się na możliwości skorzystania z nich, a nie na sprawach merytorycznych.

Według dyrektora Departamentu Eksperckiego PKPP Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, przedsiębiorcy nie mają też dostatecznych informacji na temat procedur oceny złożonych wniosków, co powoduje, że w ich opinii procedury są nieprzejrzyste.

To budzi nieufność, która może spowodować, że przedsiębiorcy w pewnym momencie zrezygnują z ubiegania się o fundusze unijne –  powiedziała Starczewska-Krzysztoszek.

Ekspert ds. funduszy unijnych Artur Bartoszewicz powiedział, że PKPP proponuje zinformatyzowanie działalność telefonicznych Punktów Informacyjnych. Ciężko się do nich dodzwonić, a pracujące tam osoby nie mają dostępu do informacji o złożonych wnioskach, co wydłuża czas oczekiwania na odpowiedź.

Dodatkowo - zdaniem Bartoszewicza - należy poprawić jakość korespondencji z przedsiębiorcami. Powinna ona nie tylko zawierać wykaz błędów, ale także doradzać, jak ich uniknąć –  powiedział ekspert PKPP.


POWIĄZANE

Współczesna hodowla zwierząt stawia coraz wyższe wymagania w zakresie higieny pr...

W pierwszym półroczu 2025 r. zlikwidowano w Polsce 2 707 stad świń, co przełożył...

Raport ekspercki dla PPR.pl Opracowanie na podstawie raportu USDA „Spanish Dried...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę