Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przed Euro 2012 propagują w szkołach bezpieczne kibicowania i fair play

28 października 2011

Propagowanie idei bezpiecznego kibicowania i zasad fair play jest tematem przewodnim tegorocznej, szóstej edycji programu społecznego "Szkoła bez przemocy". Temat został wybrany w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej "Euro 2012".

O tym, jak bardzo ważne jest właściwe kibicowanie mówili w czwartek na konferencji prasowej ambasadorowie programu "Szkoła bez przemocy": mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski oraz mistrz olimpijski, mistrz świata i Europy w gimnastyce Leszek Blanik.

"Wsparcie kibiców dla nas sportowców jest bardzo ważne. To dodatkowy napęd dla nas, dodaje sił. Cieszymy się, gdy kibice dobrze się bawią i jednocześnie motywują nas. Cieszę się więc, że będziemy uczyć, jak to robić dobrze, kulturalnie" - powiedział Majewski. Wyraził nadzieję, że młodzi ludzie, który nauczą się właściwie kibicować, będą potrafili robić to także, jako osoby dorosłe. Z kolei Blanik zwrócił uwagę na to, że zasady fair play dotyczą nie tylko sportu, ale są ważne we wszystkich obszarach życia.

Ambasadorami programu są także: wicemistrz świata i mistrz Europy w siatkówce Piotr Gruszka i mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski.

Wśród propozycji działań, zaplanowanych dla szkół w ramach szóstej edycji "Szkoły bez przemocy" są m.in. konkursy: na kodeks fair play (z propozycji nadesłanych przez szkoły na powstać wspólny kodeks dla szkół uczestniczących w programie), projekt koszulki promującej ideę programu, scenariusz lokalnego wydarzenia pod nazwą "Dzień fair play", czy na najlepszy zespół kibiców.

W konkursie na kibicowanie mogą wziąć udział grupy klasowe i koleżeńskie, które zorganizują się w zespoły kibiców i wymyślą swój pomysł na kibicowanie. Przygotowania oraz efekt końcowy, czyli kibicowanie na zawodach, muszą utrwalić za pomocą telefonu komórkowego, aparatu lub kamery i przesłać do biura programu. Nagrodami w tym konkursie będą bilety na mecz otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie dla zwycięskich grup kibiców.

Wiosną 2012 r. przeprowadzona zostanie ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod listem otwartym z apelem o bezpieczeństwo na stadionach

"Akcje i konkursy związane z tematem przewodnim nie wstrzymują dotychczasowych działań programu" - zaznaczył koordynator programu Rafał Szymczak. Poinformował, że tak jak w latach ubiegłych kontynuowane będą m.in. program grantowy celem, którego jest wsparcie szkół w podejmowaniu działań zmniejszających poziom agresji i przemocy w szkołach, konkurs "Wychowawca roku", obchody "Tygodnia wolontariatu" czy "Dnia szkoły bez przemocy".

Program społeczny "Szkoła bez przemocy" prowadzony jest od 2006 r. przez grupy wydawnicze Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundację Orange (wcześniej pod nazwą Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej). Program opiera się na zasadzie współpracy między uczniami, nauczycielami i rodzicami, jako najskuteczniejszej prewencji przed agresją i przemocą. Propaguje wzory zachowania i standardy funkcjonowania szkoły, jako instytucji. W ramach programu organizowane są m.in. specjalne warsztaty dla nauczycieli; w latach 2007-2011 uczestniczyło w nich ponad 3,5 tys. osób. Obecna piąta edycja programu odbywała się pod hasłem "Rodzice z nami". W roku szkolnym 2010/2011 do programu zgłosiło się około 5 tys. szkół.

Patronat honorowy nad programem sprawuje prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej programowi patronował prezydent Lech Kaczyński.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę