W ramach antyterrorystycznego programu Unii, który podjęty został w konsekwencji zamachów 11 września w Nowym Jorku i Waszyngtonie, zostało podpisane kolejne porozumienie.
W piątek, 20 grudnia br., Unia Europejska porozumiała się w sprawie intensyfikacji współpracy między krajami członkowskimi i instytucjami unijnymi w zapobieganiu ewentualnym atakom terrorystycznym, również biologicznym, chemicznym i atomowym. Program skoncentrowany jest na sektorach zdrowia, środowiska oraz wrażliwych przemysłów.
W oświadczeniu unijnej Rady Ministrów napisano: Program ten wskazuje strategiczne cele, które należy uporządkować pod względem ważności, by poprawić ochronę ludności, środowiska, żywności i mienia przed zagrożeniem i atakami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i atomowymi.
Ale program nie jest jedynie zapisem o intensyfikacji działań antyterrorystycznych, to także deklaracja Rady Ministrów i Komisji Europejskiej o pomocy praktycznej dla każdego z krajów członkowskich w przypadku ataku terrorystycznego.
Jeśli żaden z krajów członkowskich UE nie zgłosi zastrzeżeń do programu, to wejdzie on w życie.