Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przeciętnie 7,5 tys. kg mleka rocznie

3 grudnia 2015
W 2012 r. w woj. zachodniopomorskim wzrosło nieznacznie pogłowie bydła mlecznego w porównaniu z rokiem 2011, poprawiła się wydajność krów - powiedziała PAP w czwartek Anna Szymańska z koszalińskiego oddziału Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Według Szymańskiej, obecnie dobrowolnej ocenie wartości użytkowej krów poddanych było w województwie 17 tys. 216 sztuk bydła - szacuje się, że jest to około 60 proc. całej populacji bydła mlecznego w Zachodniopomorskiem, rok wcześniej ocenie poddanych było 17 tys. 38 sztuk. Województwo jest na jedenastym miejscu w kraju pod względem liczby ocenianego bydła mlecznego.
Przeciętnie stado w woj. zachodniopomorskim liczyło w grudniu ubr. prawie 58 sztuk, a rok wcześniej prawie 56. Zmniejszyła się liczba obór, w których przebywają stada; w grudniu 2012 r. było ich 298, natomiast w 2011 r. - 308.
Jak powiedziała Szymańska, na Pomorzu Zachodnim jedna krowa w ubr. dała średnio 7 tys. 677 kg mleka, wynik przewyższa o 281 kg mleka średnią krajową, która wynosi 7 tys. 396 kg mleka.
Przeciętna wydajność krowy w Zachodniopomorskiem w 2011 r. wynosiła 7 tys. 135 kg mleka.
Wynik ten daje zachodniopomorskim krowom siódme miejsce w kraju pod względem mleczności. Najbardziej wydajne są krowy w województwie lubuskim - jedna daje 8 tys. 456 kg mleka rocznie - najmniej zaś w województwie podkarpackim i małopolskim, tam krowy dają poniżej 6 tys. kg mleka rocznie, dodała Szymańska.
Z danych Federacji wynika również, że najbardziej wydajne w województwie są krowy ze stad w powiecie choszczeńskim, najmniej zaś w powiatach: kołobrzeskim i sławieńskim.
Najwięcej obór jest w powiatach: sławieńskim, świdwińskim i białogardzkim; najmniej w powiecie wałeckim i myśliborskim. Najliczniejsze stada są w powiecie kamieńskim i stargardzkim.
Od 2003 r. do 2012 r. w Zachodniopomorskiem zmniejszyła się o 2 tys. liczba hodowanych krów mlecznych, wzrosło natomiast ich wydajność. W 2003 r. wydajność była niższa od tej z 2012 r. o około 2 tys. kg mleka.
Szymańska dodała, że w Zachodniopomorskiem jest dużo terenów popegeerowskich, w gospodarstwach tych były dawniej duże hodowle bydła. Teraz hoduje się mniej krów, zajmują się tym rolnicy indywidualni i przedsiębiorstwa prywatne. Rolnicy indywidualni coraz mniej chętnie zajmują się hodowlą bydła, starsi przechodzą na emerytury, młodzi decydują się na inną, lepiej opłacalną działalność rolniczą.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę