Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Prywatyzacja przemysłu rolno spożywczego

23 listopada 2009
Koniec 2011 to termin po którym nie będzie już przedsiębiorstw z branży rolno spożywczej z udziałami właścicielskimi skarbu państwa. Tak kilkanaście miesięcy temu postanowił rząd.

Czas ucieka, a o prywatyzacji tego sektora słychać niewiele. A do sprywatyzowania jest około 70 firm, z czego 34 to przedsiębiorstwa w których skarb państwa jest pełnym właścicielem lub posiada więcej niż 50% udziałów. Pozostałe zakłady to tak zwane „resztówki” w nich udział skarbu państwa waha się od kilku do kilkunastu procent.

Czy już niebawem, by dotrzymać obiecanych terminów, nie będzie trzeba bardzo się śpieszyć? Dotychczasowa praktyka pokazuje, że w wypadku tej branży pośpiech jest bardzo złym doradcą.

Podczas tak zwanej „dużej prywatyzacji” sektora rolno spożywczego, przeprowadzanej w latach 1993-97 popełniono wiele błędów. Podstawowy to nie stworzenie rolnikom możliwości szerokiego zakupu akcji. Czy dziś uda się tego błędu uniknąć?

Elewator zbożowy i młyn, zakład przetwórstwa mięsa, rynek hurtowy, zakłady tytoniowe, zakłady przetwórstwa ziemniaków czy zakłady przetwórstwa owocowo warzywnego to firmy bardzo mocno związane z rolnikami i regionem na którym działają. Dla współpracujących z nimi dostawców surowca najważniejszą rzeczą jest to, by po zmianie właściciela zachowały dotychczasowy charakter.

W większości państw Europy pakiety kontrolne takich przedsiębiorstw należą do rolników. Tak powinno być i u nas, ale jak to zrobić. Zarówno rolnicy jak i pracownicy tych zakładów mogą mieć kłopot z kupieniem akcji, nawet po preferencyjnych cenach.

Powód jest prosty – brak pieniędzy. Czy można będzie kupować akcje na raty, a może mogą być uruchomione preferencyjne linie kredytowe? Jak dobrze sprzedać wspólny majątek? Z jakich doświadczeń korzystać by planowana prywatyzacja nie zakończyła się klęską?


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę