Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prywatyzacja przemysłu rolno spożywczego

23 listopada 2009
Koniec 2011 to termin po którym nie będzie już przedsiębiorstw z branży rolno spożywczej z udziałami właścicielskimi skarbu państwa. Tak kilkanaście miesięcy temu postanowił rząd.

Czas ucieka, a o prywatyzacji tego sektora słychać niewiele. A do sprywatyzowania jest około 70 firm, z czego 34 to przedsiębiorstwa w których skarb państwa jest pełnym właścicielem lub posiada więcej niż 50% udziałów. Pozostałe zakłady to tak zwane „resztówki” w nich udział skarbu państwa waha się od kilku do kilkunastu procent.

Czy już niebawem, by dotrzymać obiecanych terminów, nie będzie trzeba bardzo się śpieszyć? Dotychczasowa praktyka pokazuje, że w wypadku tej branży pośpiech jest bardzo złym doradcą.

Podczas tak zwanej „dużej prywatyzacji” sektora rolno spożywczego, przeprowadzanej w latach 1993-97 popełniono wiele błędów. Podstawowy to nie stworzenie rolnikom możliwości szerokiego zakupu akcji. Czy dziś uda się tego błędu uniknąć?

Elewator zbożowy i młyn, zakład przetwórstwa mięsa, rynek hurtowy, zakłady tytoniowe, zakłady przetwórstwa ziemniaków czy zakłady przetwórstwa owocowo warzywnego to firmy bardzo mocno związane z rolnikami i regionem na którym działają. Dla współpracujących z nimi dostawców surowca najważniejszą rzeczą jest to, by po zmianie właściciela zachowały dotychczasowy charakter.

W większości państw Europy pakiety kontrolne takich przedsiębiorstw należą do rolników. Tak powinno być i u nas, ale jak to zrobić. Zarówno rolnicy jak i pracownicy tych zakładów mogą mieć kłopot z kupieniem akcji, nawet po preferencyjnych cenach.

Powód jest prosty – brak pieniędzy. Czy można będzie kupować akcje na raty, a może mogą być uruchomione preferencyjne linie kredytowe? Jak dobrze sprzedać wspólny majątek? Z jakich doświadczeń korzystać by planowana prywatyzacja nie zakończyła się klęską?


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę