Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prywatny cukier

10 maja 2010
Ministerstwo Skarbu Państwa ma twardy orzech do zgryzienia. Jak sprywatyzować Krajową Spółkę Cukrową. Uprawnienie do kupna akcji są tylko pracownicy i plantatorzy. Ale bez pomocy ze strony państwa, albo samej firmy nie będzie ich stać na tak dużą inwestycję.    

Pakiet akcji może być warty nawet 70 tysięcy złotych. Niewiele spośród pracowników i plantatorów „Polskiego Cukru” może wyłożyć taką kwotę. Tymczasem przepisy przewidują, że tylko te osoby mogą wziąć udział w prywatyzacji. Mówiąc inaczej jeżeli resort skarbu państwa nie znajdzie rozwiązania sprzedaż akcji staje pod znakiem zapytania.

Adam Leszkiewicz - wiceminister skarbu państwa: kluczową sprawą będzie to, aby znaleźć pomysł na to, żeby wesprzeć tych, którzy są uprawnieni a nie stać ich na to, aby uczestniczyć w tej prywatyzacji.

Plantatorzy na pytanie czego oczekują od rządu odpowiadają tak.

Kazimierz Kobza – KZPBC: chcemy określić sposób ich zakupu, żeby był to zorganizowany sposób i liczymy na preferencje tak jak było to w stosunku do innych podmiotów.

Negocjacje między pracownikami i plantatorami trwają już od kilku miesięcy. Kolejna runda rozmów odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Związkowcy twierdzą, że porozumienie jest już bliskie. Ich zdaniem przy prywatyzacji pomóc powinna sama spółka.

Stanisław Lubaś – Sekcja Krajowa Przemysłu Cukrowniczego NSZZ „Solidarność”: tymi zyskami podzielić się z pracownikami w taki sposób, że umożliwi to nabywanie pracownikom kolejnych puli akcji.

Krajowa Spółka Cukrowa to największy polski gracz, który kontroluje 40% rynku. W kampanii 2009/2010 cukier wytwarzało 7 jej zakładów, a firma przewiduje zysk na poziomie 184 milionów złotych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę