biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Prototypowa geoelektrownia

5 grudnia 2002

Nowego typu elektrownia, która będzie czerpać energię cieplną z wnętrza Ziemi powstaje w ramach międzynarodowego projektu w Alzacji, w miejscowości Soultz-sous-Forets.

Wewnątrz Ziemi drzemie uwięziona od 4,5 miliarda lat energia cieplna, która może być niewyczerpanym źródłem dla ludzkości. Każdego dnia w formie unoszącego się z wnętrza Ziemi ciepła, w kosmos ucieka 2,5 razy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie na nią całej naszej cywilizacji. Na razie energię tę można wykorzystać tylko tam, gdzie są gorące źródła lub gorące zbiorniki wodne.

W obecnie istniejących elektrowniach geotermalnych ciepło z głębi Ziemi przyjmowane jest, podobnie jak w przypadku alzackiej elektrowni, w postaci ogrzanej wody, ale pobiera się je tylko tam, gdzie pozwalają na to warunki naturalne. W rzeczywistości w większej części kuli ziemskiej panują temperatury przekraczające 1000 stopni Celsjusza. Chłodniej jest tylko na względnie cienkiej warstwie powierzchni  – maksymalnie do 100 kilometrów głębokości. Dużą różnicę temperatur między wnętrzem, a powierzchnią Ziemi wykorzystano planując budowę elektrowni geotermalnej w Soultz-sous-Forets.

W Alzacji na głębokości 5 kilometrów panuje temperatura 200 stopni Celsjusza. Między powierzchnią, a tą głębokością powstaje układ obiegu wody składający się z trzech kanałów. Jego rolą będzie transport ciepła. Po tym, jak woda przepłynie przez gorące skały i się podgrzeje, zostanie wyparta przez dwa boczne kanały, po czym trafi do elektrowni. Pierwszy odwiert rozpoczęto dwa lata temu. Powstał wtedy główny kanał, który pompuje zimną wódę w dół. Obecnie ukończono drugi z trzech koniecznych odwiertów głębinowych. Latem przyszłego roku rozpocznie się wiercenie ostatniego kanału, a w 2004 roku zbudowana zostanie pilotażowa elektrownia, która osiągnie moc 6 megawatów. Cały proces będzie kontrolowany z góry na podstawie analizy drgań skał. Dzięki alzackiemu eksperymentowi być może w przyszłości ciepło wnętrza Ziemi będzie można wykorzystać szerzej.


POWIĄZANE

Krajowa Grupa Spożywcza (KGS), największy państwowy producent żywności razem z O...

Podróże często kuszą nas egzotycznymi roślinami, które zachwycają nas do tego st...

Podróże często kuszą nas egzotycznymi roślinami, które zachwycają nas do tego st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę