aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Protokół z Kioto oficjalnie wszedł w życie

16 lutego 2005

W środę o godzinie 6.00 rano czasu polskiego oficjalnie wszedł w życie tzw. Protokół z Kioto -  międzynarodowe porozumienie, którego celem jest powstrzymanie procesów globalnego ocieplenia poprzez ograniczenie do roku 2012 emisji tzw. gazów cieplarnianych o 5,2 proc. w stosunku do stanu z 1990 r.

Protokół został podpisany i ratyfikowany przez 141 krajów, w tym 30 wysoko uprzemysłowionych. Jego sygnatariuszem jest również Polska. Pod porozumieniem nie podpisały się Stany Zjednoczone - odpowiedzialne za 40 procent światowej emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Główne uroczystości, związane z wejściem w życie protokołu, odbędą się w Kioto, dawnej cesarskiej stolicy Japonii, gdzie protokół został podpisany 16 lutego 1997 r. jako załącznik do ramowej Konwencji ONZ o zmianach klimatycznych.

W czasie ceremonii w Kioto - rozpoczynającej się o 10.30 czasu polskiego - ma wystąpić laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2004 r., kenijska działaczka ekologiczna Wangari Maathai. Odczytane zostanie też przesłanie sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.

Różnego rodzaju uroczystości, związane z wejściem w życie Protokółu, odbywać się będą na całym świecie. Np. w Berlinie i w Paryżu w niebo wzbiją się balony z napisem "Kioto 2005 - przyłączcie się do nas!", adresowane do krajów, które nie zdecydowały się na ratyfikację protokołu, zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę