Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Protokół z Kioto oficjalnie wszedł w życie

16 lutego 2005

W środę o godzinie 6.00 rano czasu polskiego oficjalnie wszedł w życie tzw. Protokół z Kioto -  międzynarodowe porozumienie, którego celem jest powstrzymanie procesów globalnego ocieplenia poprzez ograniczenie do roku 2012 emisji tzw. gazów cieplarnianych o 5,2 proc. w stosunku do stanu z 1990 r.

Protokół został podpisany i ratyfikowany przez 141 krajów, w tym 30 wysoko uprzemysłowionych. Jego sygnatariuszem jest również Polska. Pod porozumieniem nie podpisały się Stany Zjednoczone - odpowiedzialne za 40 procent światowej emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Główne uroczystości, związane z wejściem w życie protokołu, odbędą się w Kioto, dawnej cesarskiej stolicy Japonii, gdzie protokół został podpisany 16 lutego 1997 r. jako załącznik do ramowej Konwencji ONZ o zmianach klimatycznych.

W czasie ceremonii w Kioto - rozpoczynającej się o 10.30 czasu polskiego - ma wystąpić laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2004 r., kenijska działaczka ekologiczna Wangari Maathai. Odczytane zostanie też przesłanie sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.

Różnego rodzaju uroczystości, związane z wejściem w życie Protokółu, odbywać się będą na całym świecie. Np. w Berlinie i w Paryżu w niebo wzbiją się balony z napisem "Kioto 2005 - przyłączcie się do nas!", adresowane do krajów, które nie zdecydowały się na ratyfikację protokołu, zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę