Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Protest weterynarzy

18 kwietnia 2007
Zwiększenie bezpieczeństwa żywności, wzrost zatrudnienia i podwyżki pensji. To postulaty manifestujących dziś w Warszawie lekarzy weterynarii. Do Stolicy według organizatorów przyjechało około 1300 osób.

Punktualnie o 11 manifestujący lekarze ruszyli pod Sejm. By wręczyć petycję ze swoimi żądaniami. Tadeusz Jakubowski Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna: - Przede wszystkim właściwe usytuowanie Inspekcji Weterynaryjnej i lekarzy weterynarii w strukturze państwa. To jest podstawowy postulat.

Lekarze weterynarii chcą w ten sposób zwrócić uwagę na sytuację, w której zdrowie społeczeństwa zależy od niewielkiej grupy źle opłacanych weterynarzy. Krzysztof Matras, Prezes Izby Łódzkiej – Ci ludzie muszą być dobrze wynagradzani. Nie tak jak do tej pory, gdzie inspektor zarabia rzędu 1200 – 1600 zł. brutto.

W konsekwencji coraz częściej młodzi i dobrze wykształceni lekarze coraz częściej wybierają pracę zagranicą. Dlatego w powiatowych inspektoratach weterynarii nadal brakuje lekarzy. - To jest problem nie tylko dla lekarzy weterynarii, ale też przetwórców, hodowców i przede wszystkim konsumentów. - uważa Krzysztof Straw - Prezes Komitetu Protestującego.

Manifestujący podkreślają, że do Warszawy przyjechali pokojowo nastawieni. Zapowiadają jednak, że w razie potrzeby wrócą tu by protestować znacznie mocniej. Spod Sejmu Lekarze udadzą się do Premiera. I tam wręczą kolejną petycję. Tuż przed 14 manifestacja zatrzyma się na Wiejskiej pod gmachem sejmu. Godzinę później lekarze weterynarii zakończą manifestację pod Ministerstwem Rolnictwa.

OPOLE

Ponad połowa z 90 pracowników Inspekcji Weterynaryjnej i Zakładów Higieny Weterynaryjnej na Opolszczyźnie wspiera protest chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na ich trudną sytuację, ponieważ dotychczasowe rozmowy z rządem nie przyniosły efektów.

W Polsce jest 1900 lekarzy weterynarii, pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Praca polega na ochronie zdrowia publicznego przez nadzór nad żywnością pochodzenia zwierzęcego, która trafia do sklepów. A także nad warunkami panującymi w chłodniach zakładów składowych. Nadzorują również choroby odzwierzęce. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej skarżą się na bardzo złe warunki ekonomiczne oraz złe warunki pracy. Weterynarze wzięli urlopy na żądanie i wyjechali na manifestację do Warszawy.

Lekarze uzgodnili z ubojniami i zakładami przetwórczymi, że nie będzie ich w pracy, dlatego niektóre zdecydowały się wstrzymać produkcję.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę