Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Propozycje ws. urlopów rodzicielskich

23 października 2012
Umożliwienie skorzystania z rocznego urlopu rodzicielskiego na raty bądź łączenia go z pracą rodziców na część etatu - to niektóre z rozwiązań proponowanych przez Kancelarię Prezydenta. Stanowisko kancelarii w sprawie urlopów rodzicielskich w poniedziałek zostało przekazane rządowi.

Poinformowała o tym PAP prezydencka minister Irena Wóycicka. Jak dodała, Kancelaria Prezydenta ma nadzieję, że w pracach rządu nad szczegółowymi rozwiązaniami ws. wydłużenia do roku urlopów macierzyńskich jej stanowisko zostanie uwzględnione.

W piśmie wymienionych zostało kilka zasad, którymi, zdaniem Kancelarii, powinien kierować się rząd przygotowując konkretne rozwiązania. Pierwsza z nich to - jak powiedziała Wóycicka - kwestia równości płci, czyli podkreślenie, że chodzi o urlopy rodzicielskie, a nie macierzyńskie.

Druga sprawa - dodała minister - to elastyczność rozwiązań. - Chodzi o to, by umożliwić wykorzystywanie urlopu rodzicielskiego w częściach - a nie tylko w całości - co najmniej do ukończenia przez dziecko czterech lat - wyjaśniła.

Kancelaria Prezydenta opowiada się też za wprowadzeniem możliwości łączenia urlopu z pracą na część etatu. Rodzic otrzymywałby wtedy proporcjonalną część świadczenia rodzicielskiego. Na część etatu - z wyrównaniem wynikającym ze świadczenia rodzicielskiego - mogłoby przejść oboje rodziców, zamiennie opiekując się dziećmi. Wóycicka zaznaczyła, że chodzi o promowanie włączania się ojców w opiekę nad dziećmi.



POWIĄZANE

Polscy rolnicy apelują o zablokowanie umowy z krajami Mercosur - to zagrożenie d...

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 ...

– Przywitałem decyzję Prezydenta Bidena z dużą radością i ulgą, ponieważ uważam,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę