Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Proponowane zmiany są niekorzystne dla wsi

5 stycznia 2016
Warmińsko – Mazurska  Izba Rolnicza  uważa , że  uregulowania prawne  zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych ustaw są bardzo niekorzystne dla wsi. Walne Zgromadzenie WMIR stoi na stanowisku, że ustawa ta w proponowanym kształcie jest nie do przyjęcia i wprowadzi destabilizację w funkcjonowaniu gospodarstw rolnych.
- Rolnicy ze względu na pracę w trudnych warunkach , do chwili obecnej byli traktowani jako grupa zawodowa uprzywilejowana , w związku z czym mieli możliwość  przejścia na wcześniejszą emeryturę. Proponowana nowelizacja ustawy likwiduje ten przywilej. Ponadto praca w rolnictwie  to wiele wyrzeczeń : brak dni wolnych od pracy, praca fizyczna ponad 8 – godzin  bez względu na święta czy pogodę. Badania pokazują , że rolnicy prowadzący gospodarstwo pracują w nim średnio 60 % czasu więcej niż przewiduje to kodeks prac y ( wg  badań Anny Mołocznik z Instytutu Medycyny Wsi – Lublin 201). Dlatego też , podwyższenie  wieku emerytalnego kobiet pracujących fizycznie w gospodarstwach rolnych o 12 lat ( dotychczas po 30 latach pracy było to 55 lat), a mężczyzn o 7 lat ( w stosunku do 60) byłoby bardzo niesprawiedliwe społecznie w stosunku do wykonywanej pracy. W związku powyższym uważamy, że podwyższenie wieku emerytalnego będzie bardzo niesprawiedliwe społecznie w stosunku do wykonanej pracy. Włączenie rolników do planowanej reformy emerytalnej wydaje się oczywistą pomyłką ustawodawcy – mówi Jan Heichel, prezes Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej.
W ocenie WMIR wydłużenie czasu pracy do 67 lat spowoduje, że wieś będzie się starzeć w szybszym tempie niż obecnie  i stanie się to dużym utrudnieniem dla wymiany pokoleniowej na wsi. Podniesienie wieku emerytalnego spowoduje bowiem , że gospodarstwo po rodzicach będą przejmowały osoby coraz starsze.
- Uważamy, ze to w osobach młodych tkwi siła i potencjał intelektualny pozwalający wprowadzać nowoczesne technologie i specjalistyczną wiedzę  w zakresie opłacalności produkcji. W Związku z czym polityka państwa powinna zmierzać w kierunku ułatwienia przekazywania gospodarstw młodym rolnikom, a tym samym utrzymania dotychczasowego wieku emerytalnego – dodaje Heichel.
Ponadto, jak zaznacza samorząd rolniczy Warmii i Mazur  należy zwrócić uwagę , że w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, nabór na działanie ,,renty strukturalne’’, został już wyczerpany. Działanie to pomogło w wymianie pokoleniowej i przekazaniu gospodarstw rolnych, rolnicy mogli skorzystać z renty strukturalnej  w wieku wcześniejszym, niż wiek uprawniający do emerytury z KRUS. W pakiecie legislacyjnym, jaki opublikowała komisja europejska nie ma przewidzianego takiego działania i nie będzie go w  WPR 2014 – 2020, co jeszcze bardziej , łącznie z zaprojektowanym wydłużeniem wieku emerytalnego przyniesie negatywny skutek nie tylko społeczny, ale także gospodarczy dla polskiego rolnictwa. Dodatkowo jak podkreśla WMIR  w ramach PROW 2007 – 2014 działanie ,,Młody Rolnik ‘’ skierowane jest do osób, które nie skończyły 40 roku życia. Działanie to jest także przewidziane w kolejnym, okresie programowania WPR 2014 – 2020. Jeżeli rolnicy będą przekazywali gospodarstwo w wieku 67 lat dzieciom , to one nie będą mogły skorzystać tego działania , bo ich wiek często przekroczy 40 lat.
Zdaniem Walnego Zgromadzenia Warmińsko – Mazurskiej Izby rolniczej podstawę do ustalenia prawa do emerytury rolnika powinny stanowić udokumentowane lata pracy – 30 lat dla rolników , a nie ich wiek. Ponadto rolnik powinien mieć swobodę wyboru, od jakiego wieku pójdzie na emeryturę, ustalony powinien zostać tylko pewien wiek graniczny np. 60 lat i do 65 czy 67 powinien mieć wybór  ( czy pozwala  mu stan zdrowia rodziny czy ma następców. Ustawodawca nie przewidział również sytuacji  gdy w małżeństwie  prowadzącym gospodarstwo rolne jako wspólność ustawową  występuje różnica wieku, a warunkiem przejścia na emeryturę jest oddanie gospodarstwa następcom lub jego sprzedaż, co w takiej sytuacji ? Czy w tym przypadku małżonkowie mają czekać, Az drugi ze współmałżonków osiągnie wymagany wiek emerytalny ?


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę