Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Projekt nowej ustawy o płatnościach do gruntów rolnych

12 stycznia 2007

Zasady przyznawania i wypłaty płatności bezpośrednich do gruntów rolnych reguluje rządowy projekt ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Jak poinformował wiceminister rolnictwa Marek Zagórski, projekt ustawy zastąpi ustawę z grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich. Wyjaśnił, że "po przystąpieniu Polski do UE zachodzi potrzeba zmiany tej ustawy, ponieważ powielanie przepisów Unii jest niezgodne z zasadą bezpośredniego ich obowiązywania w kraju członkowskim".

Wiele przepisów zawartych w projekcie nowej ustawy nie różni się od dotychczasowych regulacji. Tak jak dotychczas, płatność bezpośrednia będzie przysługiwała rolnikowi, który posiada co najmniej 1 ha gruntów, utrzymuje ziemię w dobrej kulturze rolnej i ma nadany numer identyfikacyjny. Zgodnie z projektem, płatność ma należeć się rolnikowi, który faktycznie uprawia ziemię.

Wypłatami płatności bezpośrednich, a także uzupełniających, nadal będzie się zajmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z unijnym prawem wnioski o te płatności będą przyjmowane od 15 marca do 15 maja każdego roku, a pieniądze będą przekazywane rolnikom od 1 grudnia do 30 czerwca następnego roku.

Projekt ustawy przewiduje, że minister rolnictwa, a nie jak dotychczas Rada Ministrów, określi stawki płatności uzupełniających; w drodze rozporządzenia określi rodzaje roślin, do których takie płatności przysługują.

Jak zaznaczył Zagórski, takie rozwiązanie "umożliwi ministrowi rolnictwa dostosowanie stawki płatności do preferowanego kierunku zmian profilu produkcji rolnej". Chodzi o ustanowienie nowej płatności tzw. paszowej, którą będą otrzymywali rolnicy zajmujący się chowem przeżuwaczy (krów i owiec).

Zagórski poinformował, że jeżeli rolnik posiadał w okresie preferencyjnym - od 1 kwietnia 2005 r. do 31 marca 2006 r. - co najmniej 1 sztukę przeżuwaczy na hektar użytków zielonych, otrzyma ok. 200 euro dopłaty do hektara; jeżeli w gospodarstwie nie było w tym czasie zwierząt, dopłata wyniesie ok. 80 euro/ ha.

Wyjaśnił, że zmiana systemu dopłat do użytków zielonych jest podyktowana faktem, iż dużo osób niezajmujących się rolnictwem otrzymywało takie same dopłaty, jak osoby pracujące w rolnictwie.

Wiceminister zaznaczył, że do ustawy zostaną włączone także płatności dla roślin energetycznych. Komisja Europejska w końcu grudnia zadecydowała, że do tych upraw będzie dodatkowo przysługiwało 45 euro do ha. Dodał, że jeszcze nie ukazały się wszystkie szczegółowe przepisy w tej sprawie i dlatego dopłaty do roślin energetycznych nie znalazły się w projekcie ustawy.

W związku z tym, że KE wyda stosowne rozporządzenie w połowie stycznia, projekt ustawy został odesłany do podkomisji, która w pracach nad projektem ustawy uwzględni unijne przepisy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę