Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Programy osłonowe dla zamykanych cukrowni

5 stycznia 2016
Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu i przedstawiciele pracowników Oddziałów KSC „Cukrownia Brześć Kujawski” (woj. kujawsko-pomorskie) i „Cukrownia Łapy” (woj. podlaskie) podpisali porozumienia w sprawie wdrożenia programów osłonowych po wyłączeniu zakładów z produkcji cukru.
- Porozumienia zostały podpisane 14 i 15 maja przez Zarząd KSC i związki zawodowe reprezentujące załogi cukrowni. Ich celem jest złagodzenie społecznych i ekonomicznych skutków decyzji o wyłączeniu zakładów z produkcji cukru. KSC podjęła je w tym roku pod presją Unii Europejskiej, która od 2006 r. wdraża tzw. reformę unijnego rynku cukru zakładającą zmniejszenie jego produkcji w UE o 6 mln ton.
Umowy przewidują realizację programów osłonowych obejmujących zarówno świadczenia finansowe dla pracowników, jak i pomoc Spółki w przekwalifikowaniu i znalezieniu nowego zatrudnienia. Zgodnie z porozumieniami w obydwu zakładach zostaną wdrożone Programy Dobrowolnych Odejść, na mocy których pracownicy zgłaszający między 16 a 27 czerwca 2008 r. dobrowolny wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron (z przyczyn niedotyczących pracowników w rozumieniu ustawy o zwolnieniach grupowych), otrzymają dodatkowe odprawy finansowe. Według szacunków razem ze świadczeniami ustawowymi, w przypadku jednego pracownika wyniosą one średnio 85 tys. zł brutto, a w maksymalnych przypadkach przekroczą 90 tys. zł – mówi Łuka Wróblewski, rzecznik prasowy KSC
Oprócz Programu Dobrowolnych Odejść pracownicy cukrowni będą mogli również skorzystać z Programu Adaptacji Zawodowej, umożliwiającego im przekwalifikowanie i znalezienie nowego zatrudnienia. Przewidziano w nim pomoc i stałe dyżury doradców zawodowych, konsultacje i warsztaty dla osób zainteresowanych uruchomieniem działalności gospodarczej oraz wsparcie finansowe KSC dla pracowników zakładających własne firmy i uczestniczących w szkoleniach zawodowych.
Jak informuje Wróblewski w przypadku „Brześcia Kujawskiego”, w którym w ramach unijnej restrukturyzacji do 2010 r. nastąpi całkowity demontaż linii produkcyjnych, Zarząd KSC i związki zawodowe potwierdziły harmonogram procesu zmniejszenia zatrudnienia. Zgodnie z nim, w II połowie 2008 r. z pracy odejdzie 58 pracowników, a w I połowie 2010 roku kolejnych 50 osób. W 2009 r. 45 pracowników „Cukrowni Brześć Kujawski” zostanie natomiast skierowanych do innych Oddziałów Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Osoby kontynuujące zatrudnienie w KSC mają zagwarantowany zwrot kosztów przejazdu, kosztów najmu mieszkania lub pomoc finansową na zagospodarowanie w nowym miejscu pracy lub zamieszkania.
Podpisanie porozumień kończy negocjacje z pracownikami, których nie sfinalizowano do tej pory tylko w ostatnim z wyłączanych zakładów – „Cukrowni Lublin”.
- Wnioski Spółki w sprawie rezygnacji z 21,3 procent limitu produkcji obejmujące całkowitą lub częściową rezygnację z plantacji buraków m.in. w woj. podlaskim, świętokrzyskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i lubelskim oraz demontaż linii produkcyjnych „Cukrowni Brześć Kujawski” i „Cukrowni Lublin” zatwierdziły Agencja Rynku Rolnego i Komisja Europejska. Ogółem w ramach procesu redukowania produkcji cukru w UE, Krajowa Spółka Cukrowa S.A. i pozostali wytwórcy cukru w Polsce zrezygnowali z limitu w wysokości ponad 366 tysięcy ton cukru – mówi  Łukasz Wróblewski.


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę