Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Program pomocy w celu złagodzenia skutków wymarznięcia

4 lipca 2007
Wczoraj Rada Ministrów podjęła, na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Andrzeja Leppera, uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych, grup producentów rolnych, wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw, uznanych organizacji producentów owoców i warzyw oraz przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego w celu złagodzenia szkód spowodowanych klęską wymarznięcia w uprawach rolnych.

Prace nad programem były prowadzone przez resort we współpracy ze związkami i organizacjami rolniczymi oraz bankami kredytującymi rolnictwo. W programie tym przewiduje się udzielenie pomocy w następujących formach:

1. Stosowanie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych oraz poręczeń i gwarancji spłaty kredytów bankowych udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na obszarach, na których powstały szkody w związku z klęską wymarznięcia - na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz. U. Nr 77, poz. 514).

2. Stosowanie, na podstawie wniosków kredytobiorców złożonych w bankach, prolongat spłaty rat kredytów inwestycyjnych i klęskowych udzielonych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1996 r. w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz. U. Nr 16, poz. 82, z późn. zm.) poprzez wydłużenie, w ramach okresu spłaty określonego dla danej linii kredytowej, okresu stosowania dopłat do oprocentowania tych kredytów przez ARiMR, w tym kredytów obrotowych do 5 lat.

3. Podwyższenie z 35% do 50% dopłaty do składki ubezpieczenia upraw rolnych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2007 r. zmianiajacego rozporządzenie w sprawie dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 98, poz. 649).

4. Stosowanie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na wniosek producenta rolnego poszkodowanego w wyniku wymarznięć w uprawach rolnych, ulg i zwolnień w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odraczania terminu płatności składek oraz rozkładania ich na dogodne raty, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.).

5. Stosowanie przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych ulg i zwolnień w opłatach czynszu dzierżawnego w związku z wymarznięciami w uprawach rolnych zgodnie z przepisami art. 700 Kodeksu cywilnego.

6. Stosowanie ulg i zwolnień dla rolników poszkodowanych w wyniku wymarznięć w uprawach rolnych w opłatach podatku rolnego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.) , a także wprowadzenie rekompensat dla gmin z tytułu zastosowanych ulg i zwolnień w podatku rolnym za 2007 r. w drodze zmiany ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.

7. Wprowadzenie zmian w zasadach ustalania dochodu z 1 ha przeliczeniowego w gospodarstwach rolnych dla celów pomocy stypendialnej i pomocy socjalnej (tj. pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych), w celu uwzględnienia utraconych przez rolników dochodów w związku z wymarznięciami w uprawach rolnych.

8. Wprowadzenie odpowiednich zmian w zasadach regulujących udzielanie wsparcia grupom producentów rolnych, wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw oraz uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw w sytuacji zaistnienia szkód związanych z wymarznięciami w uprawach rolnych, w przypadku gdy wsparcie jest zależne od wysokości produkcji lub obrotu.

9. Stosowanie ulg i zwolnień podatkowych oraz innych form pomocy dla przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego zgodnych z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5) w przypadku poniesienia istotnych strat z powodu nie dostarczenia surowca przez poszkodowanych producentów rolnych. Przepisy tego rozporządzenia wymuszają przestrzeganie dwóch podstawowych wymogów:
    2) pomoc ta nie może przekroczyć 200 tys. euro dla jednego podmiotu gospodarczego w okresie trzech lat budżetowych;
    3) pomocy tej nie można łączyć z pomocą państwa w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych.

10. Zwolnienie w roku gospodarczym 2007 beneficjentów Działania 1.5. Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych, przetwarzających owoce i warzywa w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich ze zobowiązań dotyczących realizacji umów na dostawę surowca, podpisanych uprzednio z producentami rolnymi, w przypadku nie zebrania plonów przez producentów rolnych, będących stroną umowy.

11. Udzielanie pomocy na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.).
Łączna wysokość pomocy dla poszkodowanych gospodarstw rolnych ze wszystkich form wsparcia nie będzie mogła przekroczyć:
    a) 80% kwoty obniżenia dochodu z powodu wymarznięcia w uprawach rolnych lub
    b) 90% kwoty obniżenia dochodu z powodu wymarznięcia w uprawach rolnych na terenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Niektóre formy pomocy ( pkt. 6 i 7) wymagają zmian odpowiednich ustaw. Prace nad nimi zostały już rozpoczęte. Pozostałe punkty mogą być już realizowane. Główną formą pomocy są tzw. kredyty klęskowe. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała stosowne umowy z bankami. Zapewnione są limity dopłat do oprocentowania tych kredytów. Kwota kredytu może być udzielona do wysokości oszacowanych strat w uprawach. Straty szacują powołane przez wojewodów komisje. Oprocentowanie kredytu jest zależne od redyskonta weksli. Obecnie wynosi 1,8%. Kredyty będą uruchamiane sukcesywnie, po przedłożeniu Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosków przez wojewodów.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę