Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Program odnowy wsi

12 marca 2003

Program odnowy wsi jest sposobem na podniesienie poziomu cywilizacyjnego – uważa ministerstwo rolnictwa. Na Opolszczyźnie coraz więcej miejscowości korzysta z tej formy wsparcia finansowego z budżetu i środków Unii Europejskiej.

Przedstawiciele samorządów lokalnych, którzy spotkali się we wtorek w Opolu byli zgodni, że przemiany na wsi zależą przede wszystkim od działań i pomysłów sołectw. Przykładowo w ubiegłym roku swoje projekty do programu przedstawiło 160 sołectw – to dwa razy więcej niż 6 lat temu, kiedy program się rozpoczynał. Oprócz poprawy infrastruktury technicznej, wsie dbają głównie o swoją estetykę, rekreację, później o edukacje i kulturę. 

Według danych opolskiego urzędu marszałkowskiego, na końcu tej hierarchii jest gospodarka. Nie jest to powód do zadowolenia, dlatego, że wciąż na obszarach wiejskich utrzymuje się duże bezrobocie. Z tą opinią zgadzają się także doradcy prezydenta. Katarzyna Duczkowska-Małysz argumentowała, że rolnicy nie mogą mieć złudzeń, iż produkcja rolna będzie wzrastać. Tendencje w państwach Unii Europejskiej wskazują bowiem, że coraz mniej ludzi żyje z produkcji rolnej – dodała.

Prof. Duczkowska-Małysz wystąpiła na spotkaniu opolskich samorządowców z referatem na temat perspektyw rozwoju obszarów wiejskich w Polsce i znaczenia programów odnowy wsi. Natomiast wrocławska Akademia Rolnicza zaprezentowała ofertę specjalistycznego doradztwa dla gmin i sołectw, uczestników programu odnowy wsi w zakresie prac projektowych dotyczących urządzenia przestrzeni wiejskiej.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę