Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Program Agrolinia Fundacji Fundusz Współpracy ogłasza nabór na szkolenie animatorów partnerstw lokalnych

11 maja 2004

Szkolenie jest organizowane w ramach projektu „Przygotowanie społeczności wiejskich do działań typu LEADER” opracowanego przez Program Agrolinia Fundacji Fundusz Współpracy w ścisłej współpracy z Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

Celem projektu jest promowanie w Polsce idei partnerstwa lokalnego i Programu LEADER, który stanowi najbardziej dojrzałą i wspieraną przez Unię Europejską formę realizacji tej idei. W ramach projektu oferowane będzie wsparcie dla już istniejących partnerstw oraz partnerstw nowopowstających, które pomoże im zorganizować się i sprawnie działać w sposób, jaki proponuje Program LEADER. W efekcie grupy te będą mogły uzyskać status Lokalnej Grupy Działania i ubiegać się o wsparcie ze środków „Pilotażowego Programu LEADER+” zawartego w Sektorowym Programie Operacyjnym „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich”.

W ramach projektu jest planowane podjęcie następujących działań:

· przygotowanie grupy animatorów partnerstw lokalnych: rolą tych osób będzie towarzyszenie inicjatywom utworzenia Lokalnej Grupy Działania oraz pomaganie i doradzanie członkom i liderom tej grupy w pokonaniu problemów wymagających profesjonalnej wiedzy i umiejętności; planowane jest przeprowadzenie szkolenia dla animatorów, a także inne formy doskonalenia ich wiedzy i umiejętności, np. konsultacje z ekspertami, zagraniczny wyjazd szkoleniowy czy spotkania dla wymiany doświadczeń;

· rozmaite formy wsparcia dla inicjatyw partnerskich, między innymi opracowanie wzorcowych dokumentów i procedur i poradników, organizowanie dla przedstawicieli partnerstw lokalnych spotkań, wyjazdów studyjnych, i forów umożliwiających wymianę doświadczeń i nawiązywanie współpracy; doradztwo dla animatorów; pomoc służąca wzmocnieniu instytucjonalnemu partnerstw i ich funkcjonowaniu zgodnemu z modelem Lokalnej Grupy Działania LEADERa.

· gromadzenie, w formie internetowej bazy danych, informacji o funkcjonujących w Polsce partnerstwach lokalnych; powszechny dostęp do tych informacji oraz publikowane na ich podstawie opracowań pomocnych dla istniejących partnerstw.

Szkolenie dla animatorów jest planowane w okresie od czerwca do października br. Będzie się ono składać z czterech zjazdów szkoleniowych, łącznie trwających 15 dni. Pierwszy z nich odbędzie się w ostatniej dekadzie czerwca. Prowadzić je będzie specjalnie w tym celu powołany i przygotowany zespół doświadczonych i kompetentnych trenerów.

Do zgłoszenia się na to szkolenie w szczególności zapraszamy osoby, które:

§ przynajmniej na poziomie podstawowym wiedzą na czym polega Program LEADER,

§ mają kontakt lub uczestniczą w inicjatywie, której perspektywicznym celem jest powołanie Lokalnej Grupy Działania,

§ mogłyby w tej inicjatywie pełnić rolę animatora (zgodnie z definicją, która została podana wyżej),

§ chcą uzupełnić wiedzę i umiejętności niezbędne do pełnienia opisanej wyżej roli.

Kandydaci na szkolenie powinni posiadać następujące kwalifikacje:

§ doświadczenie w budowaniu grup i zespołów ludzkich (jako zarządzający lub jako liderzy);

§ umiejętności komunikowania się, motywowania i inspirowania, rozwiązywania konfliktów, mediowania i negocjowania, uzgadniania interesów,

§ dobrą znajomość problematyki rozwoju obszarów wiejskich oraz zagadnień rozwoju lokalnego i regionalnego;

§ doświadczenie pracy w więcej niż jednym sektorze lub współpracy z różnymi sektorami – tzn. publicznym, prywatnym i pozarządowym.

§ dobrą znajomość terenu działania partnerstwa, z którym kandydat zamierza podjąć współpracę.

Zgłoszenie do udziału w szkoleniu powinno zawierać:

- imię i nazwisko kandydata,

- adres zamieszkania i dane do kontaktu (telefon, telefon komórkowy, faks, e-mail),

- krótką informację o partnerstwie (lub inicjatywie utworzenia partnerstwa), z którym kandydat już współpracuje lub zamierza podjąć współpracę jako animator.

Do zgłoszenia powinny być dołączone:

· życiorys kandydata zawierający przede wszystkim informacje świadczące o tym, że kandydat posiada wymaganą wiedzę, doświadczenie i umiejętności,

· list motywacyjny.

· rekomendację od istniejącego partnerstwa lub od instytucji/organizacji, które podjęły inicjatywę utworzenia partnerstwa lokalnego. Rekomendacja powinna zawierać:

- deklarację wyrażającą chęć przyszłej współpracy z kandydatem jako animatorem tego partnerstwa (inicjatywy partnerskiej),

- opis zadań, jakie kandydat miałby w przyszłości wykonywać w ramach deklarowanej wyżej współpracy oraz oczekiwania dotyczące jego roli w tworzeniu i rozwoju partnerstwa (inicjatywy partnerskiej),

- ocenę cech, wiedzy i umiejętności kandydata w kontekście opisanych wyżej zadań i roli w tworzeniu/rozwoju partnerstwa, w tym także znajomość terenu działania partnerstwa (inicjatywy partnerskiej),

- dodatkowo w wypadku istniejących partnerstw informacje o dotychczasowej roli i wkładzie kandydata w proces tworzenia partnerstwa oraz podejmowane przez nie działania.

Rekomendacja powinna być podpisana:

- w przypadku istniejącego partnerstwa – przez co najmniej dwie instytucje/podmioty będące członkami grupy partnerskiej;

- w przypadku inicjatywy powołania partnerstwa – przez co najmniej dwa podmioty chcące utworzyć partnerstwo.

Partnerstwa oraz inicjatywy partnerskie rekomendujące kandydatów na animatorów zobowiązane są do wypełnienia ankiety zgłoszeniowej do Bazy Danych Partnerstw Lokalnych. W celu wpisania się do tej bazy danych należy zwrócić się o formularz wniosku wysyłając e-mail na adres faow-sekretariat@cofund.org.pl albo kontaktując się bezpośrednio z biurem Programu Agrolinia (tel. 0-22-4509974).

Komplet dokumentów należy doręczyć lub przesłać pocztą do dnia 28 maja 2004 roku do godziny 14:00 do Funduszu Współpracy, na adres:

Program Agrolinia

Fundusz Współpracy

ul. Górnośląska 4a

00-444 Warszawa

z dopiskiem na kopercie „FAOW – animatorzy partnerstw”

Liczy się termin wpłynięcia dokumentów, a nie data stempla pocztowego.

Przed wydaniem ostatecznej decyzji w sprawie naboru na szkolenie komisja kwalifikacyjna zastrzega sobie prawo przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami.

We wszelkich sprawach dotyczących naboru na szkolenie można kontaktować się telefonicznie (0-22 45 09 974) lub pocztą elektroniczną z faow-sekretariat@cofund.org.pl .


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę