Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prognoza sytuacji podażowo-popytowej trzody chlewnej

27 lutego 2006

Z analizy danych odnośnie pogłowia i według prognoz produkcji można wnioskować, że sytuacja sektora produkcji żywca wieprzowego może w 2006 r. ulec pogorszeniu na skutek wzrostu podaży, a w rezultacie spadku cen i opłacalności produkcji. Polska znajduje się obecnie w fazie cyklicznego wzrostu pogłowia trzody chlewnej i produkcji wieprzowiny. Według GUS pogłowie na koniec listopada 2005 r. wyniosło 18,7 mln sztuk i było o 7,6% wyższe niż rok wcześniej.

IERiGŻ prognozuje, że w 2006 r. produkcja wieprzowiny będzie o około 150-160 tys. ton (9%) wyższa niż w 2005 roku. Część tego wzrostu prawdopodobnie zostanie przeznaczona na wzrost konsumpcji krajowej (IERiGŻ szacuje, że będzie to około 75-100 tys. ton) spowodowany spadkiem cen detalicznych wieprzowiny. Wzrost konsumpcji może być jeszcze większy w przypadku wystąpienia ptasiej grypy i rezygnacji konsumentów ze spożywania mięsa drobiowego. Wpływ tego czynnika jest jednak trudny do oszacowania.

Od momentu akcesji wciąż wzrasta siła powiązań między rynkami pozostałych krajów UE i Polski, o czym świadczy rosnący udział tych krajów w polskim handlu zagranicznym wieprzowiną. Z analizy wspólnego rynku wynika, że w 2006 r. cykliczny wzrost produkcji w Polsce nie będzie pokrywał się ze wzrostem w pozostałych krajach UE. Komisja Europejska ocenia, że sytuacja w pozostałych krajach UE będzie dobra - podaż i ceny na wspólnym rynku mają być stabilne (wzrost podaży w 2006 r. o mniej niż 1%).

Sytuacja ta będzie miała korzystny, łagodzący wpływ na rynek w Polsce. Część nadwyżki podaży będzie mogła zostać wchłonięta przez rynek unijny, poza tym zmniejszyć się może import wieprzowiny. IERiGŻ prognozuje na 2006 r. zwiększenie dodatniego bilansu handlu wieprzowiną w Polsce aż o 100 tys. ton, z poziomu +40 tys. ton w 2005 r. do +140 tys. ton w 2006 roku. Kwestią nierozstrzygniętą pozostaje jednak poziom cen, który zapewni przewidziany wzrost konsumpcji i dodatniego salda obrotów handlowych. Z drugiej strony, przewidywana stabilna sytuacja na rynku UE może stanowić argument dla Komisji i krajów członkowskich przeciw wprowadzeniu dodatkowej interwencji.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę