Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prognoza rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce i w Europie

11 sierpnia 2009
Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA ocenia, w najbliższych latach spodziewany jest w Polsce dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego, przede wszystkim owoców i warzyw.
Organizacja szacuje, że w najbliższych latach około 5-10 proc. produktów ogrodniczych będzie pochodzić z upraw ekologicznych.
W ubiegłym roku ekologiczne warzywa uprawiane były na powierzchni ok. 8,7 tys. ha, rolnicy uzyskali z nich 24,4 tys. ton warzyw. Produkcja owoców ekologicznych była na zbliżonym poziomie i wyniosła 25,5 tys. ton.
Łącznie uprawy ekologiczne w 2008 r. zajmowały 300 tys. hektarów (dla porównania w 2004 r. było to 166 tys. hektarów). Większość to łąki i pastwiska (46 proc.) oraz uprawy rolnicze, takie jak np. zboża (43 proc.) Plantacje jagodowe i uprawy sadownicze stanowią 10 proc. upraw ekologicznych, a warzywa - tylko 1 proc.
Produkcją ekologiczną w naszym kraju w 2008 r. zajmowało się 15206 gospodarstw rolnych; w 2005 r. - 7182. Najwięcej ekologicznych gospodarstw w ub.r. było w Małopolsce (2124), Podkarpaciu (1927) oraz w województwie lubelskim (1609).
W opinii FAPA, rozwojowi rolnictwa ekologicznego w Polsce sprzyja stosunkowo czyste środowisko i korzystne warunki klimatyczne, a także unijne dotacje. Unia dopłaca do produkcji ekologicznej żywności od 260 zł na hektar rocznie (dla użytków zielonych), do 1800 zł (dla upraw sadowniczych i jagodowych).
W ocenie ekspertów, mimo dopłat, uprawy ekologiczne są jednak wciąż nieopłacalne, m.in. z powodu problemów ze zbytem. Uprawa warzyw bez nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin jest droższa, co oznacza, że klient musi zapłacić za towar więcej.
Ograniczeniem jest skala produkcji. Polskie gospodarstwa zajmujące się produkcją warzyw ekologicznych są niewielkie i nie mogą dostarczać tak dużych partii produktów, jak chciałby tego handel. Specjaliści zwracają ponadto uwagę na mały asortyment. Gospodarstwa warzywnicze koncentrują się głównie na produkcji marchwi i buraków; rynek jest natomiast zainteresowany także ekologicznymi pomidorami, kalafiorami, brokułami czy papryką.
Wśród państw unijnych, największy obrót tymi produktami mają Niemcy - 5 mld euro. Wartość obrotu polskimi produktami ekologicznymi wynosi ok. 400 mln euro - podała FAPA. Najwięcej na żywność ekologiczną wydają Szwajcarzy - ponad 100 euro rocznie na mieszkańca. Niemcy wydają - 42 euro rocznie, a w Polsce wydatki na ten cel - to zaledwie 1,3 euro rocznie na osobę.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę