Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Produkty bez ochrony

16 lutego 2004

W Polsce nie ma spójnych przepisów pozwalających na prawną ochronę produktów regionalnych. W efekcie do tej pory w Urzędzie Patentowym zarejestrowano zaledwie 5 takich produktów.

W Unii Europejskiej od początku lat 90. funkcjonuje dość sprawny system ochrony prawnej produktów regionalnych. Dzięki temu w specjalnych rejestrach znajduje się już ponad 600 produktów żywnościowych, które zgodnie z prawem można wytwarzać tylko w określonych regionach. Gdy w jakimkolwiek sklepie w Unii Europejskiej kupimy parmeńską szynkę to możemy być pewni dwóch rzeczy. Po pierwsze tego, że została wyprodukowana w okolicach Parmy, a po drugie, że przy jej wytworzeniu zastosowano oryginalne receptury.

Jak jest w Polsce? Niestety nie najlepiej. - To są dopiero początki tego prawa w Polsce. One są niewystarczające, żeby zapewnić ochronę prawną i umożliwić promowanie tych produktów. Zgłoszenia dotyczące ochrony trzeba zgłaszać do Urzędu Patentowego, który akurat na produktach żywnościowych za bardzo się nie zna. - mówi Henryk Wujec z Fundacji dla Polski.

W efekcie w Urzędzie Patentowym zarejestrowano do tej pory tylko 5 rodzajów owczego wędzonego sera. Dzięki temu oscypki, bunc, bryndze, redykołki i żentyce można produkować tylko w powiatach tatrzańskim, nowotarskim i żywieckim. Jednak o tym, że polskich tradycyjnych przysmaków jest znacznie więcej nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Szansę na ich zarejestrowanie i prawną ochronę daje wejście do Unii Europejskiej, ale Unia sama za nas niczego nie załatwi. - O uzyskanie ochrony nie może się ubiegać pojedynczy producent, musi to być grupa, organizacja zrzeszająca producentów. - mówi Dariusz Goszczyński z ministerstwa rolnictwa.

Tymczasem do tej pory żadna taka organizacja nie powstała. Była wprawdzie inicjatywa powołania ogólnopolskiej Izby Produktów Regionalnych, ale nie powiodła się. Kolejna próba za kilka dni.


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę