Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Produkcja w Polsce IV 2005

23 maja 2005

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja sprzedana przemysłu po wyeliminowaniu wpływu zmian cen (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w kwietniu br. o 1,0% niższa niż przed rokiem (kiedy notowano wysoki wzrost - odpowiednio 21,8%, w tym - w przetwórstwie przemysłowym 25,2%).

W porównaniu z marcem br. produkcja zmniejszyła się o 0,3%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 1,5% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,3% wyższym w porównaniu z marcem br.

W stosunku do kwietnia ub. roku spadek produkcji sprzedanej przemysłu odnotowano w 15 (spośród 29) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych – o 20,4%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 16,9%, metali – o 16,1%, skór wyprawionych i wyrobów z nich – o 11,9%, w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego; wydobywaniu torfu – o 9,4%. Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku wystąpił m.in. w produkcji sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych – o 17,4%, instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków – o 11,0%, maszyn i urządzeń – o 8,8%, masy włóknistej oraz papieru – o 7,7%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 7,1%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 6,9%.

W okresie styczeń–kwiecień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,3% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (kiedy wzrost wyniósł odpowiednio 19,6%).

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w kwietniu br. mniejsza o 17,7% niż przed rokiem (w kwietniu 2004 r. wzrost o 25,9%) i wyższa o 24,7% w porównaniu z marcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 16,2% niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 3,8% wyższym w porównaniu z marcem br.

Wzrost poziomu produkcji, w porównaniu z marcem br. wystąpił we wszystkich grupach przedsiębiorstw, przy czym największy w jednostkach przygotowujących teren pod budowę – o 44,9% a najmniejszy w przedsiębiorstwach wykonujących instalacje budowlane – o 17,4%.

W stosunku do kwietnia ubiegłego roku niższy poziom zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach zajmujących się wznoszeniem budynków i budowli; inżynierią lądową i wodną - o 19,8% oraz wykonywaniem instalacji budowlanych - o 13,8%. W podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest przygotowanie terenu pod budowę i wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych odnotowano wzrost produkcji.

Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-kwiecień br. był o 3,5% niższy niż w analogicznym okresie ub. roku.

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu były w kwietniu 2005 r. o 0,6% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Najbardziej wzrosły ceny w górnictwie (o 0,9%). Ceny w przetwórstwie przemysłowym podniesiono o 0,7%, w tym najwięcej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 6,7%). Producenci odzieży i wyrobów futrzarskich podnieśli ceny o 1,8%, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych - o 1,0%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 0,9%, instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków, wyrobów tytoniowych - o 0,8%, pozostałego sprzętu transportowego oraz mebli; pozostałej działalności produkcyjnej - o 0,7%. Wzrosły również ceny produkcji wyrobów chemicznych, masy włóknistej oraz papieru (o 0,6%), maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,5%), wyrobów z metali, wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (o 0,4%), drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny, działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 0,3%). Spadły natomiast ceny produkcji artykułów spożywczych i napojów, skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 0,2%), sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (o 0,4%), maszyn i urządzeń (o 0,5%) oraz metali (o 0,6%). Najbardziej obniżono ceny produkcji maszyn biurowych i komputerów (o 1,0%). Ceny wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, wodę wzrosły o 0,1%.

W kwietniu 2005 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 0,8% wyższe niż przed rokiem. Najbardziej podniesiono ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę (o 3,0%). Wzrosły również ceny w górnictwie (o 1,4%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 0,3%).

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2005 r. były o 0,3% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Najbardziej wzrosły ceny przygotowania terenu pod budowę (o 0,7%). Podniesiono również ceny wykonywania instalacji budowlanych (o 0,6%), wykonywania robót budowlanych wykończeniowych, wynajmu sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą operatorską (o 0,4%) oraz wznoszenia budynków i budowli; inżynierii lądowej i wodnej (o 0,3%).

W porównaniu z kwietniem ub. roku ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 3,6%


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę