Jak poinformowała FAMMU/FAPA, w bieżącym sezonie 2012/13 prognozy globalnej produkcji rzepaku przewidują obecnie 61,3 mln ton. Wobec prognoz z grudnia zeszłego roku światowa produkcja powinna zwiększyć się o 0,65 mln ton, wobec stycznia br. o 0,5 mln ton, natomiast wobec poprzedniego sezonu wzrośnie o 1,5 proc. Mimo to, prognozy przewidują spadek globalnej podaży rzepaku o 0,62 mln ton, czyli o 0,9 proc.
W ciągu miesiąca zwiększono prognozy zbiorów dla Indii z 6,7 do 7 mln ton, natomiast dla Australii z 3,15 do 3,2 mln ton. Niektóre źródła mówią o zbiorach rzepaku na Antypodach na poziomie nawet 3,5 mln ton, co by skutkowało wzrostem podaży eksportowej w drugiej części sezonu 2012/13. Zbiory na Ukrainie osiągnęły tylko 1,3 mln ton tj. poniżej zeszłorocznego poziomu 1,44 mln ton.
- Globalna podaż rzepaku powinna być najniższa od 4 lat tj. na poziomie 66,6 mln ton. Spadek podaży rzepaku spowoduje 0,1 proc. spadek światowego przerobu, do 58,83 mln ton - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.
- W okresie lipiec - grudzień 2012 r. globalny przerób rzepaku wzrósł o 1,1 mln ton wobec analogicznego okresu rok wcześniej (najbardziej w Unii, Kanadzie, Chinach oraz WNP). Jednak ten przyrost nie przeniesie się na drugą połowę sezonu ze względu na niewystarczającą podaż. Zapasy rzepaku zostały częściowo wyczerpane zwłaszcza w Kanadzie oraz w Unii - dodają.
Pod koniec sezonu zapasy w Kanadzie zmniejszą się o 1 proc., a w UE o około 29 proc., do 0,9 mln ton, wobec poprzedniego sezonu. W okresie styczeń- czerwiec br. globalny przerób rzepaku spadnie o 1,1 mln ton do 28,1 mln ton wobec analogicznego okresu rok wcześniej, a większość z tego spadku dotyczyć będzie UE. - W okresie styczeń- czerwiec br. Unia prawdopodobnie będzie największym importerem rzepaku.