Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 4,6 proc. rok do roku, po spadku o 5,2 proc. we wrześniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w październiku w ujęciu dwunastomiesięcznym wzrosła o 1,8 proc., natomiast w porównaniu z wrześniem wzrosła o 3,7 proc.
Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w październiku rdr o 0,6 proc., a mdm wzrosła o 1,9 proc.
"W stosunku do października ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,9 proc., w produkcji urządzeń elektrycznych - o 12,2 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 11,0 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 10,2 proc., artykułów spożywczych - o 8,8 proc. oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 8,5 proc." - napisano.
"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku wystąpił w 7 działach, m.in. w produkcji metali - o 8,4 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 4,9 proc., mebli - o 4,5 proc. oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 1,7 proc." - dodano.
- Najsilniejsze spadki zanotowane zostały wśród branż eksportowych, jednak ich skala nie jest tak silna jak przed miesiącem. Może to sugerować, iż wpływ dekoniunktury w strefie euro jest łagodzony przez dywersyfikację rynków zbytu przed polskich przedsiębiorców. Pomimo zauważalnie lepszego odczytu produkcji w październiku, w porównaniu z wrześniem, nie zmienia to faktu, że po oczyszczeniu danych z czynników sezonowych negatywny trend produkcji powinien być obserwowany w kolejnych miesiącach - uważają analitycy Banku Millennium.
Podobnego zdania jest Ignacy Morawski z Polskiego Banku Przedsiębiorczości.
- Dane pokazują, że ryzyko recesji w Polsce nie narasta, ale absolutnie nie zmieniają mojej bazowej prognozy wyraźnego spowolnienia wzrostu PKB – w okolice 1-1,5 proc. na przełomie 2012 i 2013 r. Przemysł unika recesji ze względu na efekty „wypychania” części produkcji za granicę, ale w tym samym czasie budownictwo będzie w mocnym trendzie spadkowym, a usługi ucierpią na stagnacji konsumpcji - uważa ekspert.
Ceny produkcji przemysłowej w październiku wzrosły o 1,0 proc. rok do roku, po wzroście o 1,8 proc. rdr we wrześniu, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w październiku wzrosły o 1,6 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc.
W przedsiębiorstwach budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków wzrost produkcji w październiku wyniósł 7,5 proc. w ujęciu rocznym - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa, obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w październiku niższa o 3,6 proc. niż przed rokiem i o 12,4 proc. wyższa w porównaniu z wrześniem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 7,0 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,8 proc. wyższym w porównaniu z wrześniem.
W stosunku do października 2011 roku spadek poziomu zrealizowanych robót odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się głównie budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 9,9 proc. i robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 8,5 proc.
GUS podał, że w porównaniu z wrześniem wzrost produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 16,1 proc., budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 12,7 proc. i roboty budowlane specjalistyczne - o 5,6 proc.
8994013
1