Większość działów przetwórczych hipermarketów nie spełnia wymogów dotyczących przechowywania surowców, z których produkuje się w tych obiektach pieczywo i wyroby cukiernicze. Częstą praktyką jest zaniżanie masy netto. Ponad połowa działów przetwórczych nieprawidłowo znakuje mięsne wyroby gotowe.
Takie wnioski wynikają z najnowszych informacji Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która przeprowadziła kontrolę w 33 hipermarketach.
Inspekcja w działach przetwórczych hipermarketów wykazała, że produkowane w 44,4 proc. hipermarketów pieczywo miało niższą, niż deklarował producent, masę netto. Wiele działów przetwórczych hipermarketów nieprawidłowo magazynuje surowce do produkcji pieczywa i wyrobów cukierniczych. Zastrzeżenia dotyczyły 59,2 proc. skontrolowanych placówek. Surowce były składowane w hali produkcyjnej, obok sprzętu AGD i RTV, artykułów chemicznych oraz resztek opakowań i przeterminowanych produktów. W magazynach nie można było monitorować temperatury i wil-gotności ze względu na brak, niekompletność lub niesprawność sprzętu kontrolno-pomiarowego. W wielu pomieszczeniach podłogi i ściany magazynów były brudne, w surowcach znaleziono szkodniki zbożowo-mączne. Inspekcja stwierdziła, że w 33,3 proc. placówek przechowywano przeterminowane surowce piekarskie. Okres przeterminowania wahał się od 14 nawet do 90 dni. Znajdujące się w magazynach surowce do produkcji pieczywa i ciast były nieprawidłowo oznakowane aż w 55,5 proc. hipermarketów. Pieczywo nieprawidłowo znakowano w 44,4 proc. obiektów. Na etykietach zabrakło m.in. masy netto wyrobu, daty minimalnej trwałości, warunków przechowywania produktu.
Aż w 51,5 proc. hipermarketów inspekcja miała zastrzeżenia dotyczące oznakowania gotowych wyrobów mięsnych w opakowaniach. Jakość mięsa czerwonego budziła zastrzeżenia inspekcji w 12,1 proc. placówek.