Ptak_Waw_CTR_2024

Produkcja nawozów będzie w dalszym ciągu rosła

19 sierpnia 2011
Bank Gospodarki Żywnościowej w cotygodniowym raporcie podaje, że z najnowszego raportu opublikowanego przez Międzynarodowe Zrzeszenie Producentów Nawozów IFA (International Ferilizer Industry Association) wynika, iż globalna produkcja nawozów wyrażona w czystym składniku NPK w 2010 r. wzrosła o 10 proc. w skali roku, do blisko 214 mln t, wobec zapotrzebowania oszacowanego na poziomie ponad 172 mln t (2,5 proc. r/r).
Wg IFA przeciętnie wykorzystanie mocy produkcyjnych w światowym przemyśle nawozów sztucznych wyniosło 81 proc., co oznacza poprawę wobec 2009 r., gdy wskaźnik ten oszacowano na 76 proc.
Wzrost produkcji nawozów był z jednej strony odpowiedzią na zwiększenie się popytu na środki produkcji w sezonie 2010/2011 na skutek gwałtownych podwyżek cen zbóż i oleistych, a z drugiej skutkiem zakończenia inwestycji w sektorze rozpoczętych po okresie boomu w latach 2007-2008.
Eksperci IFA przewidują, iż światowa produkcja nawozów w 2011 r. będzie w dalszym ciągu rosnąć. Spodziewają się, iż w bieżącym roku wzrost podaży nawozów wyniesie 3,5 proc. i osiągnie poziom 220 mln t (w czystym składniku NPK). W przypadku nawozów potasowych prognozowane jest zwiększenie produkcji o 5-6 proc. w skali roku, podczas gdy w przypadku nawozów azotowych i fosforowych przewiduje się wzrost o ok. 3%.
Warto dodać, iż w opinii IFA zwiększać się będzie nie tylko produkcja, lecz również globalne moce wytwórcze nawozów. W 2010 r. szacuje się, iż moce produkcyjne światowego przemysłu nawozowego wzrosły o 3,5 proc. do 263 mln t. Dla porównania w 2005 r. szacowane były one na 230 mln ton.
Mając na uwadze inwestycje podjęte w sektorze nawozów w Afryce, Azji i innych regionach świata, można oczekiwać, iż moce wytwórcze będą w dalszym ciągu rosnąć w kolejnych pięciu latach. Eksperci IFA oceniają, iż łączna wartość inwestycji w branży w latach 2010-2015 wyniesie ok. 88 mld USD.
Rosnący potencjał wytwórczy oznacza, iż przemysł nawozowy coraz szybciej będzie mógł reagować w przypadku silnych wzrostów zapotrzebowania na nawozy. Widoczne było to już w zakończonym sezonie 2010/2011, gdy dynamiczne wzrosty cen zbóż i oleistych przełożyły się na znacznie niższe podwyżki cen nawozów, aniżeli miało to miejsce w podobnej sytuacji w sezonach 2006/2007 - 2007/2008. Czynnikiem hamującym szybkie dostosowania się cen do zmian sytuacji rynkowej jest silna koncentracja podaży, szczególnie nawozów potasowych.



POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę