Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Produkcja nawozów będzie w dalszym ciągu rosła

19 sierpnia 2011
Bank Gospodarki Żywnościowej w cotygodniowym raporcie podaje, że z najnowszego raportu opublikowanego przez Międzynarodowe Zrzeszenie Producentów Nawozów IFA (International Ferilizer Industry Association) wynika, iż globalna produkcja nawozów wyrażona w czystym składniku NPK w 2010 r. wzrosła o 10 proc. w skali roku, do blisko 214 mln t, wobec zapotrzebowania oszacowanego na poziomie ponad 172 mln t (2,5 proc. r/r).
Wg IFA przeciętnie wykorzystanie mocy produkcyjnych w światowym przemyśle nawozów sztucznych wyniosło 81 proc., co oznacza poprawę wobec 2009 r., gdy wskaźnik ten oszacowano na 76 proc.
Wzrost produkcji nawozów był z jednej strony odpowiedzią na zwiększenie się popytu na środki produkcji w sezonie 2010/2011 na skutek gwałtownych podwyżek cen zbóż i oleistych, a z drugiej skutkiem zakończenia inwestycji w sektorze rozpoczętych po okresie boomu w latach 2007-2008.
Eksperci IFA przewidują, iż światowa produkcja nawozów w 2011 r. będzie w dalszym ciągu rosnąć. Spodziewają się, iż w bieżącym roku wzrost podaży nawozów wyniesie 3,5 proc. i osiągnie poziom 220 mln t (w czystym składniku NPK). W przypadku nawozów potasowych prognozowane jest zwiększenie produkcji o 5-6 proc. w skali roku, podczas gdy w przypadku nawozów azotowych i fosforowych przewiduje się wzrost o ok. 3%.
Warto dodać, iż w opinii IFA zwiększać się będzie nie tylko produkcja, lecz również globalne moce wytwórcze nawozów. W 2010 r. szacuje się, iż moce produkcyjne światowego przemysłu nawozowego wzrosły o 3,5 proc. do 263 mln t. Dla porównania w 2005 r. szacowane były one na 230 mln ton.
Mając na uwadze inwestycje podjęte w sektorze nawozów w Afryce, Azji i innych regionach świata, można oczekiwać, iż moce wytwórcze będą w dalszym ciągu rosnąć w kolejnych pięciu latach. Eksperci IFA oceniają, iż łączna wartość inwestycji w branży w latach 2010-2015 wyniesie ok. 88 mld USD.
Rosnący potencjał wytwórczy oznacza, iż przemysł nawozowy coraz szybciej będzie mógł reagować w przypadku silnych wzrostów zapotrzebowania na nawozy. Widoczne było to już w zakończonym sezonie 2010/2011, gdy dynamiczne wzrosty cen zbóż i oleistych przełożyły się na znacznie niższe podwyżki cen nawozów, aniżeli miało to miejsce w podobnej sytuacji w sezonach 2006/2007 - 2007/2008. Czynnikiem hamującym szybkie dostosowania się cen do zmian sytuacji rynkowej jest silna koncentracja podaży, szczególnie nawozów potasowych.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę