Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Produkcja drobiu w UE będzie większa, ale...

19 marca 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że KE w najnowszym raporcie „Short Term Outlook for EU arable crops, dairly and meat markets” wskazuje, że produkcja drobiu zwiększy się na terenie UE w 2015 r. do 13,4 mln t. Oznacza to spowolnienie dynamiki wzrostu do poziomu ok. 1-proc., z 2,6 proc. obserwowanego w okresie 2008-2014 (CAGR). Pomimo notowanego wyhamowania, obecny poziom produkcji jest rekordowo wysoki.
Warto nadmienić, że produkcja drobiu w ubiegłym roku szczególnie dynamicznie wzrosła w Polsce (9 proc.) Niemczech (4 proc.), Holandii (2 proc.) oraz Hiszpanii (10 proc.). Natomiast u pozostałych ważnych graczy, Wielkiej Brytanii oraz Francji, pozostała na niezmienionym poziomie. W przypadku Francji, lidera na rynku EU, miały na to duży wpływ kłopoty finansowe dwóch ważnych graczy na rynku drobiu.

W bieżącym roku kluczowe znaczenie dla rozwoju produkcji drobiu w UE będzie miała stabilizacja cen pasz na stosunkowo niskim poziomie oraz utrzymanie pod kontrolą ptasiej grypy, której ogniska wykryto w niektórych krajach członkowskich w 2014 r.

Czynnikiem wspierającym produkcję jest również stale rosnąca konsumpcja mięsa drobiowego. W 2015 r. przewiduje się, że spożycie mięsa drobiowego w UE wzrośnie przeciętnie o 0,7 proc. w skali roku. Tym samym udział drobiu w strukturze spożycia mięsa wrośnie, kosztem mięsa wieprzowego.

Patrząc na wymianę handlową, eksperci KE zaznaczają również, że drób z UE cieszy się rosnącym zainteresowaniem na rynkach zagranicznych. W 2014 r. odnotowano 4-procentowy wzrost eksportu produktów drobiowych do poziomu 1,35 mln t. W tym coraz większą rolę wśród odbiorców unijnego surowca pełnią: Benin, RPA, Hongkong. Wzrost sprzedaży do RPA jest o tyle ciekawy, że władze tego kraju wprowadziły cła anty-dumpingowe na mięso drobiowe z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Sytuację tę wykorzystali pozostali unijny gracze, w tym gł. Belgia, Węgry, Francja oraz Hiszpania, którzy zwiększyli wolumen sprzedaży mięsa drobiowego na tym rynku.

W 2014 r. import drobiu do UE, po 6-procentowym spadku odnotowanym w 2013 r., ponownie wzrósł do poziomu 809 tys. t. Najważniejszym dostawcą mięsa drobiowego pozostaje nadal Brazylia, z 60 proc. udziałem w imporcie. Niemniej kraj ten wysyła coraz mniej surowca do UE, zwiększając w tym samym eksport do Chin, Japonii, Rosji oraz Wenezueli. W 2014 r. rosła rola Tajlandii jako eksportera solonego mięsa drobiowego. Warto niemniej zaznaczyć, że kraje te nie wykorzystują w pełni przysługujących im bezcłowych kontyngentów taryfowych.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę