Copa-Cogeca, wspólnie z przedstawicielami przemysłu biopaliw w UE, wysłała pismo do posłów do Parlamentu Europejskiego , w którym ostrzegła przed cięciami podczas głosowania w tym tygodniu ( 24 lutego) nad przyszłą polityką UE w zakresie biopaliw. W piśmie tym podkreślono również dotychczasowe znaczenie biopaliw produkowanych z upraw roślinnych dla redukcji emisji gazów cieplarnianych w Europie, tworzenia miejsc pracy, ograniczenia deficytu białek w paszach i poprawy bezpieczeństwa energetycznego.
Razem z innymi europejskimi stowarzyszeniami Copa i Cogeca wezwały posłów do PE aby – w momencie uzgadniania przepisów dot. przyszłej unijnej polityki w zakresie biopaliw – zagwarantowali, że do 2020 r. przynajmniej 8% paliw wykorzystywanych w transporcie pochodzić będzie z biopaliw produkowanych z upraw roślinnych.
Jak podkreśla Copa – Cogeca jakiekolwiek ograniczenie celów promujących stosowanie biopaliw produkowanych z upraw roślinnych będzie szkodliwe dla wzrostu i zatrudnienia, celów w zakresie energii i klimatu oraz dostaw pasz.
Zdaniem Pekii Pesonena , sekretarza generalnego Copa – Cogeca po 2020 r. potrzeba stabilnej i ukierunkowanej polityki ograniczenia emisji dwutlenku węgla w celu wsparcia biopaliw, w tym certyfikowanych zrównoważonych biopaliw produkowanych z upraw roślinnych. Oddzielny wiążący cel dla biopaliw zaawansowanych wpisuje się również w dłuższą perspektywę i jest kluczem do umożliwienia inwestycji i promowania rozwoju handlowego sektora równolegle z biopaliwami konwencjonalnymi produkowanymi z upraw roślinnych.