Produkcja bioetanolu z kukurydzy może spaść w następnym sezonie
5 stycznia 2016
FAMMU/FAPA podaje, że od pewnego już czasu we wszelkich analizach i prognozach, dotyczących cen zbóż podkreśla się fakt szybko rosnącego wpływu na nie zużycia w produkcji bioetanolu amerykańskiej kukurydzy.
Rzeczywiście zdecydowanie ponad 30 proc. zbiorów kukurydzy w USA, u największego światowego producenta, trafia do destylacji. Według częstych ostatnio opinii, tempo wzrostu tego zużycia ma również przesądzać o spadku amerykańskich zapasów kukurydzy, mimo systematycznego zwiększania produkcji tego zboża w USA. Ma to oczywiście bardzo duży wpływ na rozhuśtany spekulacjami, światowy rynek zbóż, windując ceny nie tylko kukurydzy.
Opublikowano nawet prognozę amerykańskiego departamentu rolnictwa przewidującą, że w bieżącym sezonie więcej kukurydzy zostanie przeznaczone na bioetanol, niż na pasze dla zwierząt. Pojawiło się jednak kilka analiz, kwestionujących skalę zmian.
Instytut Badań Polityki Rolnej z Uniwersytetu Missouri (FAPRI) przedstawił swoją prognozę, zwracając uwagę na to, że być może USDA nie wziął pod uwagę wpływu na produkcję bioetanolu w USA zapowiedzianego wycofania się z subsydiowania tej działalności z funduszy federalnych. Mają one zostać zlikwidowane do 31 grudnia tego roku. Rocznie na ten cel kieruje się ok. 6 mld dolarów.
- Powinno to doprowadzić w sezonie rozpoczynającym się 1 września do spadku wytwórstwa etanolu w USA o ok. 5 proc., a co za tym idzie do zmniejszenia popytu na kukurydzę na rynku amerykańskim. Produkcja powinna wrócić do poprzedniego poziomu po roku, a następnie rosnąć już w wolniejszym tempie, niż to miało miejsce w ostatnich latach. Według tego scenariusza zużycie kukurydzy na cele paszowe oraz na bioetanol zrównają się w 2014 r.