W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie w piątek 9 lutego odbyła się konferencja prasowa poświęcona rolnictwu ekologicznemu zorganizowana przez producentów żywności ekologicznej tworzących grupę producencką O ! eko.
W trakcie konferencji zorganizowanej w ramach kampanii promującej rolnictwo ekologiczne w Polsce przedstawione zostały podstawy oraz historia rolnictwa ekologicznego w Polsce oraz producenci – członkowie O !eko, którzy reprezentować będą nasz kraj na w dniach 15 – 18 lutego na targach produktów ekologicznych BioFach w Norymberdze.
Dziennikarze uczestniczący w konferencji mieli okazję wysłuchać nie tylko interesujących referatów na temat produktów ekologicznych ale również ich spróbować. Organizatorzy z myślą o gościach przygotowali suto zastawione stoły produktami z naszych pól i łąk .Dużym zainteresowaniem cieszył się makaron orkiszowy z sosem z kurek oraz pierogi z grzybami. Natomiast na miłośników słodkości czekał musli chlebek z bakaliami oraz sękacz i zbożowe ciasteczka . Pragnienie zaś gaszono staropolskimi nalewkami oraz piwem ekologicznym. Każdy z uczestników konferencji na pożegnanie otrzymał nie tylko materiały reklamowe , ale też kilka smacznych produktów ekologicznych. Szacuje się, że w 2006 r. działało w naszym kraju łącznie ponad 9000 gospodarstw ekologicznych i 172 przetwórnie przetwarzające produkty ekologiczne, natomiast w 2007 r. spodziewana jest liczba około 1200 gospodarstw ekologicznych.
Jak poinformowali nas członkowie O ! eko w Polsce mamy świetne warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego: przeważają gospodarstwa rodzinne, o wielokierunkowej produkcji roślinnej i zwierzęcej a mozaika pól, łąk i pastwisk, sadów i zadrzewień sprzyja bogatej różnorodności biologicznej. Zużycie środków ochrony roślin jest niskie: 0,6 kg substancji biologicznie czynnej/ha, podczas gdy w krajach UE-15 stosowano ich około 2,3 kg, natomiast zużycie nawozów sztucznych wynosi 91 kg/ha w porównaniu z około 250 kg/ha w niektórych krajach zachodnioeuropejskich o tzw. nowoczesnym rolnictwie. Wiele wolnych rąk do pracy, wspaniała tradycja uprawy zbóż, warzyw i owoców mogą na bazie zasobów naturalnych – różnorodności biologicznej i krajobrazowej dać wspaniale rezultaty.