Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Producenci jabłek z okolic Grójca myślą o... truskawkach

3 grudnia 2015
Jak podał ,,Puls Biznesu'', truskawkowa branża przeżywa zastój, do tego brakuje dobrych odmian i rąk do pracy. Jest jednaksznsa na lepsze, bo truskawki zyskują popularność w regionie.
Z ponad 50 tys. hektarów plantacji zbieramy, zależnie od pogody, 150-200 tys. ton truskawek. Oznacza to wprawdzie jedną piątą unijnej produkcji, ale sprzedaży nie zwiększyliśmy znacząco od wielu lat.
Zdaniem Bożeny Noseckiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej nie jesteśmy w stanie konkurować ze znacznie niższymi kosztami produkcji - głównie siły roboczej, bo truskawki zbierane są ręcznie. Możemy się natomiast pokusić o szersze zagospodarowanie rynku owoców deserowych. Na razie nasze świeże truskawki wyjeżdżają głównie na Wschód - na rynek rosyjski.
Jak informuje Puls Biznesu zdaniem ekspertów brakuje nam dobrych sadzonek i większej liczby odmian deserowych. Na rynku malin stworzyliśmy odmianę polana, która świetnie sprzedaje się za granicę. Eksperci są zdania, że nie jesteśmy w stanie konkurować ceną, ale smakiem zdecydowanie tak. Ponadto należałoby wprowadzać nasze truskawki na rynek wtedy, gdy nie mają ich już Hiszpanie czy inne kraje południowe. To wymaga przemyślenia całego biznesu od podstaw i odpowiedniej organizacji. Na razie producenci truskawek jeszcze nie stworzyli tak silnych grup jak właściciele sadów.
Ale produkcję, jak przekonuje Tomasz Pieniak, właściciel gospodarstwa EkoPoland, zajmującego się sprzedażą truskawek i ich sadzonek, warto zwiększać. Jego zdaniem wraz z bogaceniem się społeczeństwa Chin coraz więcej produkowanych tam truskawek nie wyjeżdża z kraju. To szansa dla naszych producentów, którzy mogą przynajmniej częściowo zająć miejsce chińskiego eksportu.
Truskawkom zaczęli jednak przyglądać producenci z okolic Grójca, słynącego z hektarów sadów. Założone przez nich w 2012 r. Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki (SPT), wespół z innymi organizacjami producentów owoców jagodowych, będzie przeprowadzać kampanię promującą ich spożycie w Polsce, Austrii, Szwecji, Finlandii i Czechach.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę