Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Priorytety gospodarcze według Gilowskiej

10 stycznia 2006
Nowa minister finansów Zyta Gilowska, która w poniedziałek rozpoczęła pracę w resorcie, opowiedziała się za większą kontrolą wydatków budżetowych, uproszczeniem systemu podatkowego i obniżeniem niektórych obciążeń podatkowych.

Jednocześnie jest za wejściem Polski do strefy euro, ale dopiero gdy Polska będzie na to gotowa.

Zastanawiam się nad szczegółami tych opracowań (nt. wejścia do strefy euro - PAP). Musimy przedłożyć kolejny dokument. Zawsze odmawiałam podawania daty do wejścia do strefy euro. Nie kwestia w datach, ale w przygotowaniu. Powinniśmy wejść jak najszybciej. Ani jednego dnia wcześniej niż będziemy gotowi, ani jednego dnia później niż będzie to możliwe – powiedziała na konferencji prasowej.

We wtorek rząd ma przyjąć raport o konwergencji, który jednak nie wskazuje daty przystąpienia do strefy euro.

Gilowska nie chce zmian w projekcie budżetu na 2006

Gilowska zapowiedziała w poniedziałek, że nie planuje własnych zmian w projekcie budżetu na 2006 rok przedłożonym Sejmowi przez rząd Kazimierza Marcinkiewicza, nad którym Sejm ma zakończyć prace w sobotę.

Projekt budżetu był przygotowany przez poprzednią ekipę. Rząd przedłożył autopoprawkę i na tym należy zakończyć. Nie widzę możliwości, a także powodu – powiedziała na konferencji prasowej wicepremier w rządzie Marcinkiewicza.

Gilowska pytana o ocenę przyjęcia przez Sejm dwóch ustaw o tzw. becikowym odpowiedziała, że uchwalenie jednocześnie dwóch ustaw było "niefortunne".

W ten sposób państwo nie daje obywatelom czytelnych sygnałów –  powiedziała.

Przede wszystkim ściślejsza kontrola wydatków budżetu

Nowa minister finansów opowiedziała się za ściślejszą kontrolą wydatków publicznych i przygotowaniem projektu ustawy o finansach publicznych.

Myślę, że może będzie okazja, aby porządnie wziąć się za sprawę kontroli wydatków budżetowych – powiedziała na konferencji prasowej w MF.

Gilowska dodała, że pierwszym krokiem będą prace nad ustawą o finansach publicznych.

Ustawa jest niezbędna zanim zaczniemy myśleć o konkretach. Zanim zaczniemy zmiany w podatkach musimy wiedzieć, co zmienić w maszynerii – powiedziała. Równolegle konieczne jest uproszczenie systemu podatkowego i prace nad obniżką niektórych obciążeń podatkowych. Jeśli coś się powiedzie, to ciężary będą mniej dotkliwe i powstaną nowe miejsca pracy – dodała.

Gilowska, która jeszcze jako posłanka Platformy Obywatelskiej opowiadała się za wprowadzeniem podatku liniowego ze stawkami 3x15 proc. powtórzyła, że "kiedyś w Polsce będzie możliwe wprowadzenie podatku liniowego", ale dodała, że "działa się w określonych realiach".

Zawsze uważałam, że podatek liniowy od dochodów osobistych jest znakomitą rzeczą i moim zdaniem kiedyś ten podatek w Polsce będzie – powiedziała dziennikarzom. Mój osobisty program jest niezmienny, ale teraz jestem członkiem rządu Kazimierza Marcinkiewicza i będę się starała realizować program rządu – dodała.


POWIĄZANE

Rolnictwo to troska o zdrowe plony, czystą wodę i żyzną glebę. Stosowanie nawozó...

Niemcy coraz mocniej naciskają na jak najszybsze zawarcie umowy o wolnym handlu ...

10 listopada weszły w życie przepisy ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę