Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Prezydent podpisał ustawę o swobodzie działalności gospodarczej

23 lipca 2004

Dawniej 22 lipca nie kojarzył się z gospodarką rynkową i swobodą gospodarczą, teraz to się zmieni - stwierdził w czwartek prezydent Aleksander Kwaśniewski, podpisując ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i przepisy wprowadzające tę ustawę

Podpisanie ustaw miało niezwykły charakter. Prezydent zaprosił do swego pałacu wielu gości, premiera Belkę, wicepremiera Hausnera, przedstawicieli Sejmu i Senatu oraz przedsiębiorców. - To dla podkreślenia wagi tego wydarzenia - tłumaczył po podpisaniu w błyskach fleszy obu ustaw. - Nowe przepisy są znaczącym krokiem do swobody gospodarczej i szeroko otwierają drzwi dla przedsiębiorczości w naszym kraju - mówił prezydent. - Mam nadzieję, że nowe regulacje przyniosą już wkrótce wymierne korzyści polskim firmom, a co za tym idzie, całej naszej gospodarce - dodał.

Po chwili tłumaczył, że dzięki nowym przepisom łatwiej będzie uruchomić działalność gospodarczą. - Wprowadzenie zasady "jednego okienka" uprości procedury rejestracji firm - mówił prezydent. Większość formalności z tym związanych będzie można załatwić w jednym urzędzie, w gminie. Mało tego, wniosek o rejestrację można będzie składać także drogą elektroniczną. W ciągu kilku lat ma powstać skomputeryzowana ewidencja działalności gospodarczej, w której będzie można znaleźć informacje o wszystkich przedsiębiorcach. Docelowo ewidencja ma być zintegrowana z Krajowym Rejestrem Sądowym, w którym rejestrują się spółki.

Zniknie znaczna część zezwoleń wymaganych przy prowadzeniu niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Zamiast tego wystarczy wpis przedsiębiorstwa do rejestru działalności regulowanej.

Zmienią się zasady kontroli przedsiębiorstw. Poza nielicznymi wyjątkami będzie zakaz przeprowadzania w firmie więcej niż jednej kontroli jednocześnie. Ograniczono też czas trwania kontroli. W małych firmach nie będzie ona mogła trwać dłużej niż w sumie cztery tygodnie w roku, w większych nie dłużej niż osiem tygodni w roku.

Bardzo istotne z punktu widzenia firm są przepisy dotyczące interpretowania prawa podatkowego przez urzędy - tzw. wiążąca interpretacja prawa. Dotychczas jeżeli firma występowała o interpretację i stosowała się do niej, a w trakcie kontroli inspektor doszedł do wniosku, że była ona błędna i firma powinna zapłacić podatek, trzeba było płacić. Firmę zwalniano tylko od zapłaty odsetek, a zarząd - od odpowiedzialności karnej. Po wejściu w życie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej będzie inaczej. Firma stosująca się do interpretacji będzie uwolniona od jakiejkolwiek odpowiedzialności. Urząd skarbowy będzie miał trzy miesiące na wydanie interpretacji. Jeżeli będzie ona dla podatnika niepomyślna, ten będzie mógł ją zaskarżyć do izby skarbowej, a później do sądu. Występując o interpretację w danej sprawie, podatnik będzie przedstawiał swój punkt widzenia. Jeśli urząd nie "wyrobi się" z wydaniem interpretacji w terminie, podatnik będzie mógł postąpić tak, jak proponował we wniosku o interpretację, a fiskus nie będzie się mógł do tego przyczepić.

Bez kobiet to by się nie udało - stwierdził na zakończenie uroczystości w Pałacu Prezydenckim wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner. I wręczył bukiety kwiatów wiceminister gospodarki Małgorzacie Okońskiej-Zarembie, która z ramienia rządu pilotowała ustawy, Ewie Janik, posłance SLD, która w Sejmie przewodniczyła podkomisji do spraw gospodarki, oraz Henryce Bochniarz, szefowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, która w pracach nad nowymi przepisami reprezentowała przedsiębiorców. Hausner dostał od prezydenta pamiątkowe egzemplarze ustaw.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.


POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę