europejskie forum rolników 2025
Żnin_2025

Prezydent podpisał ustawę o obniżce interchange

18 października 2013
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy dotyczącą usług płatniczych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Od stycznia 2014 r. znacząco spadną stawki opłat interchange, do 0,5 proc. wartości transakcji.

Według nowych przepisów stawka opłat interchange, czyli prowizji pobieranych przez banki od transakcji kartami płatniczymi, nie będzie mogła przekroczyć 0,5 proc. wartości transakcji. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od stycznia 2014 r., a dostosowanie do nich ma potrwać nie dłużej niż do połowy przyszłego roku. Obecnie prowizja ta wynosi 1,2-1,3 proc.
Sprawa opłat interchange ciągnie się już od dłuższego czasu. W lutym ub.r. NBP zaproponował stopniowe obniżanie stawek tych opłat, w ramach "Programu redukcji opłat kartowych w Polsce", który miał być porozumieniem między bankami - wystawcami kart płatniczych, a sprzedawcami, którzy akceptują płatności kartami oraz agentami rozliczeniowymi, którzy rozbudowują i obsługują terminale. Bank centralny chciał, by do 2017 r. opłaty interchange w Polsce osiągnęły średni poziom UE. W lipcu ub.r. NBP podał, że zaproponowany przez tę instytucję Program nie został zaakceptowany przez uczestników rynku.
W pierwszej połowie br. Visa oraz MasterCard, firmy obsługujące karty płatnicze poinformowały, iż rozpoczną cykl obniżek opłat interchange. W tym czasie w Sejmie trwały już prace nad ustawową regulacją tych opłat.




POWIĄZANE

Według systemu informacyjnego Rossielchoznadzor "Argus-Fito" według stanu na 9 m...

W ciągu pierwszych 10 dni marca transportem drogowym wyeksportowano 103,9 tys. t...

Jak informue KOWR, 1 kwietnia 2025 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy z dnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę