Prezydent RP Bronisław Komorowski 7 sierpnia podpisał ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020
Podstawowym celem ustawy jest stworzenie ram prawnych, które stanowić będą podstawę realizacji tzw. umowy partnerstwa, w tym wdrażania programów w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020. Z uwagi na rozpoczęcie w 2014 r. nowej, siedmioletniej perspektywy finansowania polityki spójności konieczne stało się opracowanie aktu uwzględniającego nowe podstawy prawne i nowe zasady realizacji polityki spójności określone przepisami unijnymi, w tym: przeniesienie kompetencji w zakresie oceny zgodności systemów zarządzania i kontroli programów operacyjnych z unijnymi wymogami z poziomu Komisji Europejskiej na poziom państwa członkowskiego; wprowadzenie nowych instrumentów realizacji polityki spójności w zakresie rozwoju terytorialnego, a także wprowadzenie nowych zasad informatyzacji procesów dotyczących realizacji projektów.
W zakresie zasad realizacji programów operacyjnych polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 ustawa zastępuje ustawę z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712, z późn. zm.), która reguluje m. in. kwestie związane z wdrażaniem funduszy polityki spójności w perspektywie finansowej 2007–2013. Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju nadal pozostaje natomiast regulacją kompleksowo ujmującą zagadnienie sposobu prowadzenia polityki rozwoju, dotyczącą wszystkich podmiotów realizujących tę politykę i wszystkich źródeł jej finansowania. Uchwalona ustawa nowelizuje również szereg aktów prawnych odwołujących się do ustawy o zasadach polityki rozwoju, przy czym większość zmian ma charakter wyłącznie dostosowujący. Istotne zmiany o charakterze merytorycznym wprowadzone zostały do: ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawych, ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.