Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Premie dla młodych rolników

3 stycznia 2007

W przygotowanym przez resort rolnictwa Programie rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 znajdują się podobnie jak w latach poprzednich, tylko znacznie większe środki finansowe przeznaczone dla młodych rolników ( Działanie 1.2 Ułatwianie startu młodym rolnikom).

Założenie jest takie, że każdy młody rolnik, który w Polsce będzie w określonych warunkach przejmował gospodarstwo będzie mógł z tych pieniędzy skorzystać. Nie są to jednak, jak wielu rolnikom się wydaje jedynie dodatkowe środki inwestycyjne przeznaczone przede wszystkim np. na zakup dodatkowego rozrzutnika do obornika czy też naprawę traktora.

Jest to przede wszystkim jak nas poinformowano w resorcie rolnictwa( zgodnie z założeniami ludzi odpowiadających za ten program w ,,starej Unii Europejskiej) premia dla młodego człowieka za to, że zdecydował się zostać na wsi. Dlatego też środki te powinny zostać przez niego wykorzystane przede wszystkim na poprawę warunków życia.

- Są to pieniądze dla młodego rolnika, dla człowieka, żeby miał dodatkową zachętę i motywacje do pozostania na wsi. To są środki, które powinny służyć do poprawy standardu życia młodego rolnika np. na zakup samochodu, a nie na kolejne maszyny rolnicze. Trzeba to ludziom stale uzmysławiać bo w przeciwnym wypadku będzie trudno namówić młodych ludzi do pozostania na wsi – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ramach działania - ,,Ułatwianie startu młodym rolnikom’’ młodemu rolnikowi rozpoczynającemu samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego będzie udzielona pomoc w formie jednorazowej premii wysokości 50 tysięcy złotych. Resort rolnictwa przewiduje, że liczba beneficjentów w latach 2007 – 2013 wyniesie 35, 2 tys.

Aby otrzymać wsparcie finansowe młody mieszkaniec wsi( nie ukończył jeszcze 40 roku życia) musi przede wszystkim posiadać rolnicze wykształcenie lub je uzupełnić w przeciągu 36 miesięcy, udowodnić żywotność ekonomiczną gospodarstwa (minimum 5 lat) i przedstawić swój biznes plan. Część otrzymanych środków(50 %) musi też trafić do gospodarstwa w postaci zakupu inwestycyjnego potwierdzonego fakturą. Natomiast gospodarstwo rolne beneficjenta będzie stanowiło jego własność lub dzierżawę z zasobu własności rolnej skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Ponadto ma powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia w danym województwie i nie większą niż 300 ha, a także docelowo w okresie realizacji biznes planu spełnia wymagane przepisami prawa standardy w zakresie higieny, ochrony środowiska i warunków utrzymania zwierząt.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę