Czy chętnych będzie więcej niż pieniędzy to się okaże? Na razie środki są. Do banków trafiło ponad miliard złotych na kredyty preferencyjne dla rolników. O środki mogą ubiegać się osoby, które chcą zrealizować inwestycje w gospodarstwach, w działach specjalnych produkcji rolnej a także w zakładach przetwórczych. Do wyboru jest kilka linii kredytowych. Najpopularniejsze są pożyczki dla młodych rolników, na zakup ziemi oraz inwestycje z wykorzystaniem nowych technologii.
Beata Andrzejewska ARiMR: osoba, która będzie ubiegać się o taki kredyt musi przygotować plan inwestycyjny i zgłosić się do banku współpracującego z Agencją z wnioskiem kredytowym.
KREDYTY PREFERENCYJNE
przysługujące kwoty mln zł
gospodarstwa rodzinne 4
działy specjalne 8
przetwórstwo 16
Maksymalna kwota kredytu dla gospodarstw rodzinnych nie może przekroczyć 4 milionów złotych. Dwa razy wyższą pożyczkę można zaciągnąć na dział specjalny produkcji rolniczej. Przetwórcy zaś mogą ubiegać się aż o 16 milionów złotych kredytu.
Beata Andrzejewska ARiMR: przy inwestycjach podstawowych kredytobiorca płaci 4,5% a przy pozostałych liniach kredytowych 2,25%. Pozostałą część tych odsetek bankowych spłaca ARiMR.
Oprocentowanie jest zmienne, a okres spłacania kredytu, w zależności od linii wynosi od 4 do 20 lat.