Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prawo pierwokupu

17 marca 2010
To jeden z najbardziej absurdalnych przepisów jaki w ostatnim czasie uchwalono. Przyznają to wszyscy zarówno rząd jak i opozycja. Ale mimo to od wielu lat nie udało się go wykreślić z ustawy. Prawo pierwokupu w stosunku do małych działek, bo o nim mowa, angażuje środki, ludzi oraz czas, a Agencja Nieruchomości Rolnych i tak korzysta z niego bardzo rzadko.

Ustawa o kształtowania ustroju rolnego została uchwalona w 2003 roku. Nakłada ona na Agencję Nieruchomości Rolnych obowiązek poprawy struktury obszarowej kraju oraz przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych. Co to oznacza w praktyce?

Każda transakcja sprzedaży gruntów rolnych musi być zgłoszona do Agencji, która po przejrzeniu aktu notarialnego może, skorzystać z prawa pierwokupu. Problem polega na tym, że 78% wszystkich transakcji dotyczy działek poniżej 1 hektara.

Ich wykup i sprzedaż rolnikom nie wpływa w żadne sposób na poprawę struktury agrarnej państwa. Natomiast niepotrzebnie angażuje Agencję w liczne działania biurokratyczne. Od 2003 roku musiała ona przejrzeć prawie 600 tysięcy aktów notarialnych.

Tomasz Nawrocki – prezes ANR: oznacza to, że większość aktów notarialnych, które do nas wpływały Agencja nie miała żadnych uwag i transakcje wynikające z tych aktów notarialnych były zawierane.

Problem jest z roku na rok coraz większy, bo rośnie popyt na małe działki poniżej jednego hektara, które mogą potencjalnie być wykorzystywane na cele nie-rolne, jednak ze względu na brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wymagają rozpatrzenia przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Rząd chce teraz te przepisy zmienić. To zresztą kolejna próba nowelizacji ustawy.

Tomasz Nawrocki – prezes ANR: oczekujemy tutaj pewnych zmian ustawowych, które spowodują, że Agencja Nieruchomości Rolnych będzie przede wszystkim prywatyzacją gruntów a nie sprawdzaniem aktów notarialnych z rynku prywatnego.

Rząd proponuje, aby z prawa pierwokupu Agencja korzystała tylko w stosunku do działek większych niż średnia krajowa powierzchnia gospodarstwa.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę