Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prawie 5 mln zł strat w sadach i na plantacjach na Warmii i Mazurach

3 grudnia 2015
Ponad 4,7 mln zł wyniosły tegoroczne straty w sadach oraz na plantacjach truskawek, porzeczek i aronii, spowodowane majowymi przymrozkami w regionie - wynika z szacunków komisji powołanych przez wojewodę warmińsko-mazurskiego.
Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek, komisje oszacowały wszystkie zgłoszone szkody - poza czterema sadami ekologicznych czereśni o powierzchni 351 ha w gminie Ryn. Z ustaleń komisji wynika, że wiosenne przymrozki wyrządziły straty w uprawach ogrodniczych i sadowniczych na łącznej powierzchni ponad 731 ha w 11 gminach. W 20 gospodarstwach szkody przekroczyły 30-procentowy poziom średniej rocznej produkcji rolnej z ubiegłych trzech lat.
Według informacji urzędu wojewódzkiego w Olsztynie nocne przymrozki do minus 8-10 stopni Celsjusza, które wystąpiły w pierwszych dniach maja, wyrządziły najwięcej szkód w sadach jabłoni, grusz, czereśni i wiśni oraz na plantacjach truskawek, czarnych porzeczek i aronii. Najbardziej ucierpiały uprawy w gminach: Barczewo, Lubawa i Milejewo.
Zdaniem Stanisława Bawoła z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie ten rok jest wyjątkowo niekorzystny dla sadowników z Warmii i Mazur. Jak ocenił, wiosenne przymrozki spowodowały szkody na większości plantacji owoców w regionie.
"Spadek plonów jest bardzo duży. Straty w jabłkach sięgają 90 proc., czarnej porzeczki do 40 proc. W dodatku cena skupu porzeczek była bardzo niska. Płacono po 40-60 groszy za kilogram i wielu plantatorów w ogóle zrezygnowało ze zbiorów" - ocenił.
Powołane przez wojewodę komisje wydają protokoły potrzebne rolnikom do ubiegania się o preferencyjne kredyty. Przysługują one, jeśli uprawy były ubezpieczone, a straty przekraczały 30 proc. średniej rocznej produkcji. Rolnik płaci wówczas bankowi 1,5 proc. od zaciągniętego kredytu, resztę oprocentowania dopłaca państwo. Poszkodowani mogą też ubiegać się o odroczenie i rozłożenie na raty składek ubezpieczeniowych KRUS i należności wobec Agencji Nieruchomości Rolnych oraz uzyskanie ulg w podatku rolnym.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę