Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prąd wysycha

25 lipca 2003

Długotrwała susza dokucza nie tylko rolnikom. Narzekają na nią również właściciele elektrowni wodnych, znajdujących się w powiecie poddębickim.

Przed wojną w Polsce działało 6.500 elektrowni wodnych o różnej mocy. Dziś mamy ich dziesięciokrotnie mniej. W powiecie poddębickim ostały się jedynie cztery, z czego aż trzy usytuowane są na rzece Ner w gminie Wartkowice.

Niski stan wód w rzekach sprawił, że nie pracują one na pełnych obrotach. Elektrownia w Wólce aż na osiem dni musiała być zupełnie wyłączona. Ostatnio ruszyła, ale tylko na „pół gwizdka”. Zachodzi obawa, że znów będzie zamknięta. Z podobnymi problemami boryka się właściciel elektrowni w Kolonii Borek.

Elektrownia posiada cztery turbiny o mocy 10 kilowatów każda – informuje Andrzej Krajewski. Od dłuższego czasu chodzą jednak tylko dwie. Po włączeniu pozostałych licznik zaczyna się kręcić, ale w drugą stronę.

Tak niskiego poziomu wody w rzece nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy tej wsi. Łąki nad rzeką były zawsze tak podmokłe, że rolnicy mieli problemy, by sprzątnąć z nich siano. W tym roku słońce zupełnie wypaliło pastwiska. Gospodarze ratując się przed suszą pootwierali upusty na rzece. To jeszcze bardziej pogorszyło sytuację właścicieli elektrowni wodnych. Oblicza się, że straty na prądzie wyniosą od 40 do 50 procent.

Na odszkodowania nie mamy co liczyć – mówi Krajewski.  Kaprysy aury są wpisane w ryzyko naszej działalności. Umowy z energetyką są tak skonstruowane, że otrzymujemy pieniądze tylko za wyprodukowany prąd.

W najgorszej sytuacji są osoby, które w tym roku zainwestowały w elektrownie i zaciągnęły kredyty. Z czegoś muszą je spłacić. A z prądu w tym roku raczej się nie da tego zrobić.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę