Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Prąd w gospodarstwie rolnym

18 lipca 2003

W rolnictwie, jak zresztą wszędzie gdzie korzysta się z urządzeń elektrycznych, może dojść do porażenia prądem. Dlatego też, szczególnie w okresie intensywnych prac żniwnych warto uświadomić sobie, że przestrzeganie pewnych prostych reguł bezpieczeństwa mogłoby zapobiec wielu nieszczęściom.

W życiu codziennym zdarza się wiele sytuacji, w których może dojść do porażenia prądem, a które trudno przewidzieć. Jednak bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zachowanie ostrożności pozwoli ograniczyć liczbę nieszczęśliwych wypadków. 

Praca w pobliżu napowietrznej linii elektroenergetycznej

Prze przejechaniem pod liniami elektroenergetycznymi wysokimi maszynami lub załadowanymi przyczepami, koniecznie trzeba wczesnej sprawdzić, czy nie istnieje ryzyko zaczepienia o przewody. Jeśli pojawią się wątpliwości, lepiej nie kusić losu i poszukać innej drogi. 

Szczególną ostrożność należy zachować, gdy w pobliżu linii elektroenergetycznej przenosi się długie przedmioty takie jak drabiny, rury, pręty, by nie zaczepić o nie i nie ulec porażeniu. Przy układaniu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej 2 metrową odległość od skrajnych przewodów napowietrznej linii niskiego napięcia, a co najmniej 40 metrową odległość od linii wysokiego napięcia. 

Kable zasilające

Kable, o ile to możliwe, należy zawsze przeprowadzać górą nad miejscem przejazdu, przechodzenia, czy pracy. Jeśli już leżą one na ziemi nie należy po nich przejeżdżać ani chodzić. Jeśli nie od razu, to w przyszłości uszkodzony kabel może być przyczyną porażenia prądem. Nigdy nie należy także zwijać, bądź przenosić kabla podłączonego do sieci. 

Podłączenie kabli zasilających urządzenia elektryczne i naprawę urządzeń instalacji elektrycznej należy zlecać osobom do tego uprawnionym. Przy pracach ręcznych narzędziami zasilanymi energią elektryczną (wiertarką, kosiarką) należy zadbać o to, by kabel był zawsze z dala od części roboczej maszyny.

Lampy przenośne

Podczas używania przenośnej lamy elektrycznej należy zachować szczególną ostrożność:

  • obudowa lampy powinna być kompletna, czyta i sucha,
  • jeśli to możliwe należy unikać noszenia lampy pod napięciem,
  • nie należy zawieszać lampy na metalowych przedmiotach lub urządzeniach.

Bezpieczne napięcie dla lamp przenośnych wynosi 24 V

Woda i prąd

Woda i prąd to najbardziej niebezpieczne połączenie. Nawet niskie napięcie w środowisku wilgotnym może być źródłem śmiertelnego porażenia. Trzeba pamiętać o tym, że w budynkach inwentarskich i piwnicach, na skutek skraplania się pary wodnej na urządzeniach instalacji elektrycznej może wystąpić przepływ prądu po ich powierzchni.

Prąd i ziemia

Wielkość natężenia prądu przepływającego przez ciało człowieka zależy od połączenia człowieka z ziemią. Im lepsze połączenie z ziemią, tym większy prąd przepłynie przez ciało. Używanie obuwia na gumowych podeszwach zmniejsza ryzyko porażenia.

Krany, metalowe rury instalacji wodociągowej czy gazowej, metalowe konstrukcje i obudowy, to bardzo dobre przewodniki prądu. Podczas wykonywania prac z urządzeniami elektrycznymi, nie wolno ich dotykać, gdyż można stać się przewodnikiem, przez który popłynie prąd.

Użytkowanie silników elektrycznych

Używając silników przenośnych lub przewoźnych do napędzania maszyn należy dbać o ich czystość, często dokonywać przeglądu kabli, wtyczek, przełączników, sprawdzać skuteczność zabezpieczenia przeciwporażeniowego.

Spawarki transformatorowe

Wykonując spawanie przy pomocy spawarki transformatorowej trzeba się upewnić, że podłoże, na którym jest wykonywana praca nie przewodzi prądu. Nie powinno ono być metalowe, ani wilgotne. Koniecznie też należy zabezpieczyć przed uszkodzeniem mechanicznym przewody zasilające urządzenia oraz przewody spawalnicze.

Konserwacja i naprawa instalacji

Do rolnika należy też dopilnowanie, aby osoby uprawnione, okresowo dokonywały przeglądu instalacji elektrycznej w całym gospodarstwie, a szczególnie w budynkach inwentarskich i w piwnicach, ze względu na możliwość porażenia wynikającą z zawilgocenia, a w stodołach i paszarniach ze względu na zagrożenie pożarowe. Przeglądy należy połączyć z pomiarem skuteczności zerowania lub uziemienia. Bezwarunkowo, nie wolno naprawiać wkładek topikowych (bezpieczników). Dla bezpieczeństwa własnego i domowników należy używać wyłącznie wkładek topikowych oryginalnych o właściwym amperażu.


POWIĄZANE

35 sprawdzanych opakowań na minutę i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelnoś...

Grupa PZU po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej, utwo...

Tysiące zwierząt na południu Polski zostało dotkniętych dramatycznymi skutkami p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę