Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pracowity jak Polak

18 sierpnia 2004

Najbardziej pracowity człowiek na świecie to statystyczny Koreańczyk – potrafi przepracować nawet 2400 godzin rocznie. W Europie rekordy bije statystyczny Polak – w zeszłym roku – przepracował 1984 godziny. Zarabia jednak o wiele mniej niż krócej pracujący Niemiec czy Francuz.

Za nami są Czesi. Na końcu Francuzi – o 591 przepracowanych rocznie godzin mniej niż Polacy, a także Niemcy i Holendrzy. Lecz gdy statystyczny Polak zarabia miesięcznie około 453 euro, Holender - 2650 euro.

- Liczba przepracowanych godzin wcale nie musi przekładać się bezpośrednio na wysokość wynagrodzenia. Jest przecież różnica pomiędzy pracą robotnika, który kopie z łopatą w ręku i tego, który pracuje na koparce. Tym, co się na prawdę liczy jest wydajność pracy – mówi Marcin Mróz, główny ekonomista SG.

Na ogół im biedniejszy – tym mniej może wyprodukować. Francuz pracujący krócej od Polaka, w 2003 roku był od niego o 75% bardziej wydajny, a o 15% wydajniejszy od statystycznego mieszkańca starej Unii. Produktywność Niemca była prawie taka jak średnia piętnastki, a Polaka wynosiła zaledwie jej połowę.

– Jest kilka przyczyn, które składają się na taką średnią – uważa Robert Maciejko z Boston Consulting Group – Wysokie bezrobocie w Polsce i niskie zaawansowanie technologiczne niektórych sektorów.

Wydajność pracy w polskim rolnictwie to zaledwie 20% średniej w starej Unii. Może być lepiej dzięki dopłatom bezpośrednim, jeśli wydane zostaną na modernizację gospodarstw. Nasza wydajność rośnie jednak szybciej niż u zachodnich sąsiadów. W zeszłym roku - o prawie 5%, w Niemczech – tylko o 1%. Według ekspertów doganianie Niemców czy Francuzów wcale nie musi oznaczać wydłużenia dnia pracy.

– To sprawa nakładów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach – twierdzi Marcin Mróz. – I lepszej organizacji pracy - dodaje Robert Maciejko.

Także w niektórych krajach starej Unii, na przykład w Irlandii wydajność pracy rośnie bardzo szybko i jest dwa razy większa niż u nas. Właśnie tam zatrudnienie w przemyśle spożywczym, budownictwie czy gastronomii znajdują wykwalifikowani polscy pracownicy. Mogą zarobić około 1000 euro miesięcznie.

- Są bardzo chętni do pracy, bardzo elastyczni i łatwo się adaptują. Bardzo zależy im na zarobieniu pieniędzy i na tym, żeby podnosić kwalifikacje. To wszystko przekłada się na efekty ich pracy – jednym słowem na ich wyższą produktywność. – mówi Sheamous Penthony, z firmy Grafton Rekruitment, zajmującej się rekrutacją Polaków do pracy w Irlandii.

Kiedy zacznie się więc mówić pracowity jak Polak, wydajny jak Polak i... zamożny jak Polak?


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę