Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PQS

5 stycznia 2016
Mięso z takiej produkcji będzie droższe, ale za to konsumenci będą mieli pewność, że kupują towar najwyższej jakości. A zyskiwać na tym mają wszyscy zarówno hodowcy trzody chlewnej jak i zakłady mięsne. Rusza kampania promująca system wysokojakościowej wieprzowiny.

Celem programu jest produkcja chudego i nie przetłuszczonego mięsa wieprzowego. Aby to osiągnąć szeregu zasad muszą przestrzegać najpierw rolnicy, a potem przetwórcy mięsa. Wszystko po to, aby na produkcie finalnym można było umieścić taki znak. Towar w sklepach ma być droższy, bo jego wysoka jakość będzie gwarantowana.

Witold Choiński – Izba Gospodarcza „Polskie Mięso”: dzisiaj konsument idąc tak naprawdę do sklepu, przy wyborze mięsa kieruje się czym – tak naprawdę ceną. Chcemy to zmienić. Żeby konsument patrzył na mięso jak na produkt i wybierał produkt dobry, lepszy od tego, który jest powszechnie znany.

Ale za nim program ruszy pełną parą trzeba pokonać wiele trudności. Jak na razie chęć udziału zgłosiło 8 zakładów mięsnych. Przeszły one certyfikację i mogą produkować towar oznaczony takim znakiem.

Gorzej jest z rolnikami. Sam koszt otrzymania certyfikatu przekracza tysiąc złotych. A do tego produkcja wysokojakościowej wieprzowiny jest zupełnie inna od tradycyjnej.

Hodowca nie może w karmieniu trzody używać mączek rybnych czy kukurydzy. Ale organizacje rolnicze przekonują, że warto.

Tadeusz Blicharski – „Polsus”: to czym możemy konkurować z producentami unijnymi, poza unijnymi to jakość tego produktu, jakość bezpieczeństwa, gwarancja pochodzenia.

I jeszcze jeden najważniejszy problem. Autorzy programu PQS dobrze zdają sobie sprawę, że przekonanie konsumentów do nowego i na dodatek droższego produktu bez promocji będzie niemożliwe.

Krzysztof Przybyłowski - agencja reklamowa: chcemy przekonać do tego, że warto zapłacić więcej za tę wieprzowinę dlatego, że wiemy skąd pochodzi, wiadomo czym się odżywiały zwierzęta.

W krajach Europy Zachodniej systemy jakości są obecne od wielu lat. W Danii obejmują, aż 90% sprzedawanego mięsa.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę