europejskie forum rolników 2025

Poznajmy Starostów Dożynek

11 sierpnia 2009
 Podczas każdych dożynek jednymi z ważniejszych postaci są starostowie. W trakcie Dożynek Gminy Inowrocław 2009 r. funkcją ta obdarzono Małgorzatę i Andrzeja Gunerków, mieszkańców Jaront.
   Nasi bohaterowie poznali się przed 25 laty. Oboje z wykształcenia, jak i zamiłowania są ogrodnikami. Już w młodości wiedzieli, co zamierzają robić będąc dorosłymi.   
   Oboje pochodzą z rodzin, które również prowadziły gospodarstwa o profilu rolno ogrodniczym, stąd zapewne wspólna decyzja, powodująca, że ukończyli znane Technikum Ogrodnicze w Aleksandrowie Kujawskim.                                                                                                                                                                                                                                      
   Związek małżeński zawarli przed 21 laty. W 1986 roku, młodzi, pełni zapału i pomysłów kupili gospodarstwo. Kredyt bankowy spłacili bardzo szybko. Firma pozostawiała jednak wiele do życzenia. Oboje ciężko pracowali, zaczynając tak naprawdę od przysłowiowego „zera”. Wszystko, co osiągnęli zawdzięczają wyłącznie sobie czyli wytężonej pracy.                                               
   Na początku samodzielnego gospodarzenia w Jarontach, Gunerkowie zaczęli od uprawy kwiatów, typu: zatrwian, krwawnik, goździki pospolite, posiadali również szkółkę drzew i krzewów owocowych.                                                                                                                        
   Dzisiejsze gospodarstwo liczy 10 ha własnej ziemi, ponadto 6 ha dzierżawionej oraz tunele foliowe. Produkcję ukierunkowano wyłącznie na warzywa: marchew, por, seler, pietruszkę, ziemniaki, buraczki ćwikłowe, cebulę, kalafiory, kalarepa, kapustę (białą, włoską, pekińską, stożkową, czerwoną). Ogrodnictwo posiada też 11 tuneli foliowych, z czego w 8 rosną ogórki zielone natomiast pozostałe 3 przeznaczone są do produkcji rozsad dla własnych potrzeb.   
   Konieczne zabiegi agrotechniczne ułatwia dobrze rozwinięty park maszynowy, natomiast przechowalnictwo, urządzenia chłodnicze, niezbędne w okresie zimowym. Płody rolne trafiają zarówno do hurtowni jak na rynek przez cały rok.                                                                                     
   W latach 1990 – 1994 Pan Andrzej pełnił funkcję Radnego Gminy Inowrocław. W roku 2007 podczas dożynek gminnych w Gnojnie został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”, nadaną mu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego. Otrzymał ponadto nominację do prestiżowego tytułu „Rolnik Pomorza i Kujaw 2007”.
   Bogate doświadczenie praktyczne przekazują życzliwie od lat uczniom szkół rolniczych, odbywającym w ich gospodarstwie praktyki zawodowe.
   Mimo obciążenia codziennymi obowiązkami, znajdują jeszcze czas, aby działać w szeregach Towarzystwa Czytelni Ludowych oraz w środowisku lokalnym.  
   Starostwie mają 2 dorosłe córki. Magdalena uczęszcza do 3 klasy technikum logistycznego w Inowrocławiu, natomiast Lidia studiuje na II-gim roku kierunku ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dziewczyny każdą wolną chwile poświęcają na pomoc w gospodarstwie. Ich pasję stanowi pielęgnowanie ogrodu przydomowego.                          
   Wg zgodnej opinii sąsiadów, mieszkańców Gminy, a nawet kolegów z branży ogrodniczej, rodzina Gunerków za wykazywaną pracowitość i profesjonalizm w pełni zasłużyła na społeczny szacunek i uznanie.                                                                                                                         



POWIĄZANE

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie poradzić sobie z uporczywymi chwast...

Strefa Biznesu, innowacyjna platforma łącząca produkty bankowe, leasingowe i usł...

Cyberbezpieczeństwo, integracja AI oraz bycie na bieżąco z nowymi technologiami ...


Komentarze

  • ten ze wsi
    15  lat temu
    Do west. To właśnie Ty dzielisz rolników na rolników i nierolników. I to ma być tradycja? Dożynki są świętem wszystkich rolników, obojętnie co produkują. Więc do której grupy według Ciebie się zaliczasz? Pozdrawiam.
      Zgłoś nadużycie
  • west
    15  lat temu
    Do tego ze wsi czy ty wiesz co to tradycja? Pewnie z tej nowoczesności na Boże Narodzenie Twoim daniem głównym jast hamburger z MacDonalda a na Wielkanoc zamiast jajek w koszyku zanosisz kinder niespodzianki. Jeśli naród zapomina o własnej historii i obrzędowości traci korzenie i ginie. A co do partii jestem bezparyjny ale nie dzielę ludzi na PO,PiS ,SLD czy PSL tylko na mądrych i głupich.
      Zgłoś nadużycie
  • ten ze wsi
    15  lat temu
    West. Jest XXI wiek. Czyżbyś o tym nie wiedział. W jakim świecie Ty żyjesz? Chyba jesteś z PIS albo z PSL. Bo te partie żyją XIX wiekiem.
      Zgłoś nadużycie
  • west
    15  lat temu
    Ale dożynki dotyczą gospodarstw zajmujących się uprawą polową zbóż po żniwach organizowane jest święto plonów. Ogrodnicy jako starostowie w takim święcie to nieporozumienie!!! Oni mają zbiory przez cały rok a poza tym to działy specjalne to jakby właściciel kurnika czy fermy lisów był starostą dożynkowym naprawdę ktoś nie miał pojęcia o tradycji.
      Zgłoś nadużycie
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę