MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Pożegnanie z kasami chorych

18 lutego 2003

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że 17 kas chorych zastąpi fundusz z 16 oddziałami wojewódzkimi.

Likwidacja kas chorych była przecież sztandarowym hasłem wyborczym SLD i musiała być zrealizowana – czytamy w Gazecie Wyborczej komentarz Elżbiety Cichockiej. Jej zdaniem decyzja ta ma charakter bardziej polityczny niż merytoryczny. Według publicystki na razie podpis prezydenta nic nie zmienia. Kontrakty z placówkami służby zdrowia na 2003 r. muszą i tak podpisać – czyli zaplanować wydatki – obecne kasy chorych. Służba zdrowia nie zawali się tylko dlatego, że przyjdzie jej nieco poczekać na scentralizowany Narodowy Fundusz Zdrowia.

Gdyby jednak prezydent zgłosił weto, oznaczałoby to, że SLD się pomylił. Że przed wyborami źle ocenił przyczyny niezadowolenia społeczeństwa i pracowników służby zdrowia. I że zastosował niewłaściwe lekarstwo. Prezydent wybrał więc zło nieznane kosztem znanego. Jak działają kasy, wszyscy wiedzą. Jak będzie działał NFZ – nie wie nikt – pisze w komentarzu Elżbieta Cichocka.

Publicystka zwraca uwagę, że przy reformie zdrowia od lat żaden polityk nie kierował się względami pragmatycznymi, lecz partyjnymi. Tak samo postąpiła AWS, wprowadzając w 1999 roku kasy chorych. Także nie szukała dla reformy sojuszników. Czy jednak musi być tak, że Polak i przed szkodą, i po szkodzie głupi? – pyta autorka komentarza. Jej zdaniem nowy minister powinien zacząć od ponadpartyjnego porozumienia, jak poprawić ustawę o NFZ. Inaczej za arogancję i brak profesjonalizmu twórców ustawy zapłacimy wszyscy, w przychodniach i szpitalach.

Wiceminister zdrowia Ewa Kralkowska tłumaczy, że nowy system można porównać do budżetu domowego. Jeśli jest on skąpy, każdą złotówkę staramy się wydawać racjonalnie, planowo i w sposób przemyślany. Nie może być tak, że każdy członek rodziny wydaje pieniądze nie licząc się z innymi. Tak jest teraz w służbie zdrowia. Mamy 17 kas chorych działających według własnych reguł i planów finansowych. NFZ ma to zmienić – zapewnia wiceminister Ewa Kralkowska.

Narodowy Fundusz Zdrowia zastąpi kasy chorych. Zamiast 17 kas powstanie fundusz z szesnastoma oddziałami terenowymi. W przeciwieństwie do kas chorych to NFZ będzie gospodarował pieniędzmi ze składek i rozdzielał je według potrzeb. Jego oddziały będą zawierać umowy z przychodniami, gabinetami lekarskimi i szpitalami. Ubezpieczony nadal będzie miał prawo wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitala.

W przeciwieństwie do obecnego systemu, stawki, jakie fundusz będzie płacił placówkom służby zdrowia np. za operację wycięcia wyrostka będą w całej Polsce takie same.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę