9 lutego w Sejmie każdy obywatel będzie mógł wyrazić swoją opinię o ustawie o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Tzw. publiczne wysłuchanie zostało jednomyślnie zaaprobowane przez posłów przy akceptacji ze strony rządu oraz organizacji ekologicznych.
Te wspólne posiedzenie sejmowych komisji rolnictwa oraz ochrony środowiska odbyło się w ekspresowym tempie. Wniosek o przeprowadzenie publicznego wysłuchania w sprawie ustawy o GMO został przyjęty jednomyślnie.
Jan Szyszko – poseł PiS: ustawa o GMO jest fundamentalną ustawą dla polskiego rolnictwa i dla polskiego środowiska i nad tą debatą, nad tą ustawą o GMO powinno być poinformowane dobrze społeczeństwo polskie.
Przyjęcie wniosku oznacza, że 9 lutego w Sejmie może pojawić się każdy, kto chciałby się wypowiedzieć na temat przygotowywanych przez rząd i parlament nowych przepisów o GMO.
Marian Zalewski – wiceminister rolnictwa: w ubiegłym roku, dwa lata temu kilka tysięcy dostajemy listów. Od zwolenników i przeciwników. Jest ważna, potrzebna debata publiczna.
Na publicznym wysłuchaniu z pewnością pojawią się organizacji ekologiczne.
Łukasz Supergan – „Greenpeace Polska”: będziemy namawiać posłów do wprowadzenia w ustawę przepisów jak najbardziej restrykcyjnych, takich które uchroniłyby rolników tradycyjnych i ekologicznych przed skażeniem upraw przez genetycznie modyfikowane organizmy.
Ale debata będzie na pewno dotyczyć nie tylko upraw GMO, ale także pasz produkowanych na bazie transgenicznych komponentów.
Romuald Ajchler – poseł SLD: zbliża się rok 2012, do którego to okresu czasu mamy zaprzestać stosowania w produkcji pasz roślin genetycznie zmodyfikowanych.
Chętni do wzięcia udziału w publicznym wysłuchaniu mogą się zgłaszać do kancelarii Sejmu do 30 stycznia.